Liknande nyheter
En större vattenläcka i Södra Vi har stängt av Djursdalavägen och tvingar tung trafik genom trånga villagator. Arbetet försvåras av djup tjäle och nu pågår insatser för att säkra vattenförsörjningen.
På grund av en vattenläcka måste Hemab gräva upp en del av Nybrogatan. Ett arbete som spås pågå i flera dagar.
En stor vattenläcka har uppstått på Skogstorpsvägen i Fröslunda. Eskilstuna energi och miljö skriver på sin hemsida att delar av vägen behöver stängas av.
En stor vattenläcka inträffade på torsdagen på Nordenskiöldsgatan vid Malmö universitet med markskador som följd. Området är fortfarande avstängt för trafik och busshållplatser är tillfälligt indragna.
På grund av en akut vattenläcka tvingas man att delvis stänga av en gata i Kneippenområdet i en hel vecka.
Gång- och cykelvägen längs väg 57 i Järna ska byggas om. Under arbetet stängs en del av vägen av och leds om runt Eneskolan.
Under fredagskvällen pågår ett etableringsarbete på E18 vid Ölme. Under arbetet leds västergående trafik på vägen om.
Både Funäsdalen och Ljusnedal är drabbade av en vattenläcka. Det gör att kommunen stänger av vattnet i delar av byarna.
Sugen på att köpa hus? Spana in de mest populära villorna nära dig. JP har listat Hemnets mest klickade hus i Jönköping, Habo, Mullsjö och Vaggeryd under förra veckan.
Under natten leds trafiken tillbaka till riksväg 50. I ett år har det varit en omledning på platsen, på grund av bygget av den nya järnvägsbron över vägen.