Kvinna häktad – misstänkt för grov mordbrand
En kvinna har häktats misstänkt för grov mordbrand efter branden i ett höghus på Bäckgatan i fredags.

En kvinna i 30-årsåldern har gripits i Malmö efter en misstänkt anlagd brand i ett flerfamiljshus..
Läs mer på AftonbladetPersoner, platser och ämnen i nyheten
En kvinna har häktats misstänkt för grov mordbrand efter branden i ett höghus på Bäckgatan i fredags.
En 18-årig kvinna bosatt i Laxå har häktats misstänkt för mordbrand och misshandel. Händelsen ska ha inträffat för ett par veckor sedan på ett boende i kommunen.
En brand bröt ut på en balkong till ett flerfamiljshus i Kista i februari tidigare i år. Branden spred sig till huset krypvind med stor rökbildning över Kista. Nu har en kvinna åtalats misstänkt för grov mordbrand.
Vid åttatiden började det brinna i en lägenhet på Planteringsvägen. En man och en kvinna har gripits misstänkta för mordbrand.
En kvinna i 50-årsåldern har häktats misstänkt för mordbrand på Norr i fredags. Enligt uppgift hoppade eller ramlade kvinnan från en balkong på andra våningen efter branden.
En kvinna i 50-årsåldern har begärts häktad för mordbrand på Norr i Örebro. Det var i fredags som det kom uppgifter om att kvinnan ska ha fallit eller hoppat från en balkong i samband med branden.
En kvinna har gripits misstänkt för mordbrand efter en lägenhetsbrand i närheten av Skolgatan/Berggatan på Norr i Örebro under fredagsförmiddagen.
En lägenhetsbrand utbröt i ett flerfamiljshus i Hässelby under lördagsmorgonen. Larmet kom in klockan 08.43 till räddningstjänst. – En kvinna är gripen misstänkt för grov mordbrand, säger Anders Bryngelsson, presstales…
En kvinna har gripits misstänkt för mordbrand i Hässelby i Stockholm. Branden uppstod i en lägenhet vid halv 9-tiden i…
Två personer skadades vid branden på Råslätt i november. Nu har en kvinna häktats på sannolika skäl misstänkt för mordbrand, bekräftar Åklagarmyndighetens pressjour.
Taggar
PersonerAlla de 69 personer som dog i tågolyckan som inträffade förra onsdagen i Urda i centrala Spanien har…
1998 började engelsmannen Karl Bushby gå hem. Från Chile. Genom Syd-, Central- och Nordamerika, över…
Tonårspojkar gripna ? Började brinna
Nedåt på USA-börsen
Nio personer omkom när ett privatjetplan av modellen Learjet störtade i Palm Beach i Florida i…
Två miljoner euro – nästan 22 miljoner svenska kronor – tillfaller den som hjälper nederländsk polis…
Familjen om sorgen ? Ville bli rappare
Försöker fly undan poliserna
En man fördes i kväll till sjukhus efter en trafikolycka på Rådmansö i Norrtälje kommun En bilist…
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu säger att han och hans parti Likud är redo att leda en ny…