En singelolycka har inträffat på väg 13 mellan trafikplatserna Klippan och Skåningstorp. Påfarten är avstängd i riktning mot Ystad, uppger Trafikverket.. Läs mer på Helsingborgs Dagblad
En olycka med en lastbil orsakar problem i trafiken som är avstängd i båda riktningarna på väg 51 mellan Finspång/Lasarettsvägen och Sonstorp/Örtagsvägen, uppger Trafikverket.
En olycka med en lastbil orsakar problem i trafiken som är avstängd i båda riktningarna på väg 34 mellan Rosenfors S och Målilla Spånghyddan, uppger Trafikverket.
En olycka med flera fordon orsakar problem i trafiken som är avstängd i båda riktningarna på väg 603 mellan trafikplats S Svartbyn och Gruvbergsvägen, enligt Trafikverket.
Russell Brand, som står åtalad för flera våldtäkter och sexuella övergrepp, har i dag förhörts i rätten och säger att anklagelserna haft en ”förödande inverkan” på hans liv.
Han har kraschat in i en betongvägg och brutit foten under en polisjakt. Men det gör inte passionen mindre. Samtidigt som kritiken rasar mot de olagliga fordonen börjar Dejan, 15, bli något av en lokal elkicks-influencer…
Sven-Göran ”Svennis” Erikssons pappa Sven Eriksson har gått bort, rapporterar Nya Wermlands-Tidningen. Sven Eriksson blev 97 år och dog natten mot onsdag, skriver tidningen.
Första draget var Dan Tangnes. Därefter är det Tinus Luc Koblar själv som bojkottat all media efter den uppmärksammade tv-intervjun. Nu berättar hans tränare varför.
Två män i 35-årsåldern döms till fängelse i sex år sedan polisen hittat 13 termosbomber i en av männens bostad och bil, rapporterar SVT Nyheter Halland.
Mandatperiodens första kommunfullmäktige i Örkelljunga bjöd på flera överraskningar efter att den vanliga arbetsgången sattes ur spel – på grund av ett misstag.
Dörrar som slår, mystiska fotsteg och oförklarliga händelser – fastigheten på Östergatan 11–13 har fått rykte som spökhus. Nu har den välkända fastigheten renoverats av Victoriahem.