Storförlust för Kiruna
Kiruna lyckades inte alls när man mötte Väsby IK HK borta i hockeyettan norra.

Kiruna hade en riktigt tung match hemma mot Härnösand och förlorade med hela 24-35 (12-17) i division 2 norr herr i handboll..
Läs mer på NSDHärnösand · Foto: Wikimedia Commons Personer, platser och ämnen i nyheten
Kiruna lyckades inte alls när man mötte Väsby IK HK borta i hockeyettan norra.
Efter fyra förluster i rad för Kiruna i division 2 norra dam i handboll kom en ljusning.
Kiruna blev besegrade av Härnösand på bortaplan i division 2 norr herr i handboll, där matchen på söndagen slutade 32-29 (15-15).
Strömnäs hade en riktigt tung match borta mot Härnösand och förlorade med hela 15-29 (10-12) i division 2 norra dam i handboll.
Det blev en riktig storförlust för Strömnäs på bortaplan mot Härnösand i division 2 norra dam i handboll.
Härnösand, man gripen misstänkt för misshandel
Härnösand, kvinna kontrollerad på tingsrätten
Socialdemokraterna och Moderaterna vill styra tillsammans i Härnösand de kommande fyra åren. Det presenterades under en pressträff på tisdagsmorgonen.
Det gamla styret sprack – sedan blev det val. I fem veckor sedan valet har partierna förhandlat. Nu går två rivaler ihop för att styra Härnösand.
I Härnösand finns det inte tillräckligt med…
Taggar
PersonerFörsäljningen av fastigheten på adressen Erikssons Gata 14 i Vistträsk är nu klar.
Annika och Lars Sandman, 58 och 62 år, från Haparanda är nya ägare till husen på Enbacken 6 i Nikkala.
Två män i 35-årsåldern begärs häktade för bland annat grov misshandel. Misshandeln ska ha skett i Gällivare under natten till söndag.
Sophia Bylesjö axlar rollen som ny vd för Nyhléns Hugosons. Hon tar över rollen från Magnus Nilsson.
Det är problem i trafiken på E4 mellan Töre Ö och Kosjärv S i båda riktningarna.
Nu är det klart vem som köpt huset på adressen Nybyggarvägen 2 i Boden av Erik Anders Holmqvists dödsbo.
Försäljningen av fastigheten på Kyrkbacken 15 i Tärendö är nu klar.
Han är en av SHL:s mest prestigefyllda värvningar inför säsongen.Men hittills har Lucas Wallmark inte spelat en enda minut för sin nya klubb Björklöven.– Det är inte varje morgon jag stigit upp och allt varit jätteroligt…
Ett stillastående fordon påverkar trafiken på väg 94 mellan Åkroken och Lauker i båda riktningarna, enligt Trafikverket.
Stig Ulf och Solveig Ingeborg Brännström, 68 och 63 år, har tagit över fastigheten på adressen Sågronningsvägen 21 i Luleå från Ulf Patrik Brännström.