Ny fastighetsförvaltare startas i Uppsala
Uppsala Bg Intressenter AB, som har sitt säte i Uppsala kommun, uppger att de ska ägna sig åt "verksamhet genom att äga och förvalta fast och lös egendom".

Bolagets egen beskrivning av verksamheten anges vara: "Företaget ska äga och förvalta aktier och andelar i andra bolag samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.".
Läs mer på UNTPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Uppsala Bg Intressenter AB, som har sitt säte i Uppsala kommun, uppger att de ska ägna sig åt "verksamhet genom att äga och förvalta fast och lös egendom".
Företaget startades 29 september 2026.
Ateljé Kaja, som har sitt säte i Uppsala kommun, ska jobba med "ateljé Kaja kommer att vara en keramikkonststudio i Uppsala som erbjuder workshops och kurser för privatpersoner, grupper och företag".
Gamla Uppsala Massage & Koppning har som sin verksamhet "friskvård, klassisk svensk massage, koppning".
Bolaget startades 30 juli 2026.
Företaget startades 27 februari 2026.
Uppsala Vaksala 5:29 AB, som har sitt säte i Uppsala kommun, ska enligt verksamhetsbeskrivningen "äga och hyra ut fastigheter".
Uppsala Speedservice, som har sitt säte i Uppsala kommun, ska ägna sig åt "företag ska bedriva byggservice i form av enklare rivningsarbeten samt grov och byggstädning".
Jbas i Uppsala AB ska enligt verksamhetsbeskrivningen ägna sig åt att "äga och förvalta aktier och andelar".
Enligt verksamhetsbeskrivningen ska företaget ägna sig åt "Forskning, utveckling och implementering av psykologiska test och mätinstrument."
Taggar
PersonerFloof Holding AB:s verksamhet ska vara att "äga och förvalta värdepapper, andelar i andra bolag".
Det är problem i trafiken på E4 mellan trafikplats Måby och länsgräns Stockholm/Uppsala i riktning mot Uppsala.
Toni Cherfan, 33 år, är ny ägare till fastigheten på adressen Lästängsvägen 38 i Bålsta.
Karl Joel Edwin Söderström, 35, och Sanna Thunell, 31, boende på Tomta Knypplan i Örbyhus är nya ägare till fastigheten på adressen Knypplan 135 i Örbyhus.
En bil har kört in mitträcket på E4 i höjd med Alsike.
Fastigheten på adressen Malma Ringväg 11 i Uppsala har fått nya ägare.
Det är problem i trafiken i riktning mot Stockholm på E4 mellan trafikplatserna Säby och Brunnby.
Fastigheten på adressen Källarbäcksvägen 9 i Vilan, Uppsala har fått nya ägare.
Tomas Martinsson, 57, och Ylva Holmberg, 56, är nya ägare till huset på Undravägen 39 i Norrtälje.
Thomas och Katarina Holmqvist, 56 och 52 år, från Enskede har köpt huset på Sunnanvindsvägen 13 i Bergshamra av säljaren Jesper Mats Åkerlund.