Akut vattenläcka i Älmhult – boende uppmanas spara på vattnet
En akut vattenläcka inträffade i Älmhult tätort under lördagen. Boende i området uppmanades att spara dricksvatten och enbart använda vatten till det absolut nödvändigaste.
En akut vattenläcka har inträffat i Älmhult tätort. Boende i området uppmanas att spara dricksvatten och enbart använda vatten till det absolut nödvändigaste..
Läs mer på SmålandsPostenPersoner, platser och ämnen i nyheten
En akut vattenläcka inträffade i Älmhult tätort under lördagen. Boende i området uppmanades att spara dricksvatten och enbart använda vatten till det absolut nödvändigaste.
En vattenledning brast och orsakade en vattenläcka i stadsdelen Ljura i Norrköping under torsdagseftermiddagen. Boende i stora delar av staden uppmanas nu att spara vatten.
En stor vattenläcka drabbade boende på centrala Frösön och Brittsbo under torsdagen. Tills att felet är lagat uppmanar kommunen till att spara vatten.
En vattenläcka har uppstått på Råå. Boende och verksamheter på Angantyrsgatan med omnejd är drabbade.
En akut vattenläcka påverkar flera fastigheter i Rejmyre.Vattnet beräknas vara avstängt fram till klockan 16 på onsdagen och behöver stängas av på nytt under torsdagen.
Vattnet fick stängas av på S:t Persgatan i Norrköping strax innan lunchtid på tisdagen efter att en akut vattenläcka uppstått på ledningsnätet.
Flera hushåll och verksamheter står utan vatten efter att en akut vattenläcka upptäckts i Hultsfred.
Malmöborna uppmanas att spara på vatten – samtidigt går omkring 200 miljoner liter dricksvatten åt till att fylla på dammarna i Pildammsparken. – Det är inte en hållbar lösning i längden, säger Lars Johansson på fastighe…
Reparationsarbete med en akut vattenläcka pågår i Karesuando.
Under onsdagen uppstod en akut vattenläcka i Klippans bruk. I nuläget är det oklart hur många hushåll som berörs.
PersonerAleksandar Vucic och hans nationalistiska regeringsparti SNS erkänner nederlag i valet i Serbien, rapporterar AFP.
Amo mot tabellgrannen Malmö hemma i Alstermo. Jämnt och spännande? Nej, redan efter tio minuter var det över. – Det får absolut inte hända, säger Mathias Mark Pedersen.