Erkänner: Sköt ihjäl man och mot polis
Den man som hamnade i eldstrid med dansk polis i fredags erkänner att han skjutit ihjäl en äldre man.

Åklagaren inleder inte förundersökning om polisens användning av vapen i Esbo i september 2025..
Läs mer på YLEPersoner, platser och ämnen i nyheten
Den man som hamnade i eldstrid med dansk polis i fredags erkänner att han skjutit ihjäl en äldre man.
Åklagaren inleder ingen förundersökning i fallet med en polis i Helsingfors som sköt mot en man som var beväpnad med kniv.
Oinbjudna gäster, berusade ungdomar och stökigt i grannskapet – ett tiotal hemmafester med halloweentema spårade ur i Esbo under det gånga veckoslutet. – Med klara spelregler före hemmafesten undviker man många problem,…
Som ett led i sitt sparprogram säger Esbo stad upp 18 biblioteksanställda. Kvaliteten på bibliotekstjänsterna ska ändå förbli hög, försäkrar den ansvariga direktören.
Esbo stad kommer från och med januari 2027 att minska på städningen i skolor och gymnasier. Staden har beräknat spara över 900 000 euro.
På lördagen gick en förälder med sitt barn vilse i skogen i Esbo. Då det började skymma ringde föräldern 112. En sökinsats med frivilliga inleddes. Räddningen kom dock från ovan.
Polisen i Västra Nyland misstänker en manlig tränare i Esbo för flera sexualbrott.
Sedan 2023 har en person begärt omprövning av lärarutnämningar i Esbo och Helsingfors hundratals gånger. Han använder sig av föreningar för att klaga på samma beslut flera gånger.
Esbo har beslutat att överklaga ytterligare ett beslut om att staden handlat fel när psalmen ”Den blomstertid nu kommer” sjöngs på skolavslutningar.
Från och med den andra september inleder Esbo stad omställningsförhandlingar med sina anställda.
Taggar
PersonerElva thailändare hade vilseletts på förhand om löner och arbetsvillkor i Finland. Polisen har gripit personer såväl i östra Nyland som i östra Finland.
Över fyra miljoner kilogram potatis har brunnit i ett område som på EU-nivå är viktigt för sättpotatisproduktion.
Flera lampor i Åbos äventyrspark är släckta när höstmörkret faller. Staden undersöker varför en del av belysningen inte fungerar.
Bombhoten mot flyg i Europa har tagits på allvar. Flygbolagen har inte slarvat med säkerheten.
Finländare gör färre men större beställningar från lågprisländer.
Hilkka födde sex valpar lördagen den 10 oktober. Vi har följt deras liv i Valplive dygnet runt sedan dess.
I år mångdubblades antalet ettor i finskspråkiga skolor som vill lära sig svenska som så kallat A1-språk. Det vanligaste A1-språket är engelska.
Stigande bränslepriser är ett hot mot företagen i transportbranschen. Marginalerna blir mindre och många säljer eller lägger ned.
En personbil välte efter att ha råkat ut för halka på Kungsvägen i Borgå. Den som ännu inte har bytt till vinterdäck uppmanas göra det så fort som möjligt.
Antti Pelttari ledde Skyddspolisen i över ett decennium. Nu åtalas han bland annat för att ha avslöjat en statshemlighet.