Uppgifter: Skottlossning vid gymnasieskola i Oslo
Polisen söker efter en person som sprang från gymnasieskolan Kuben videregående i Oslo efter uppgifter om en skottlossning.

Polisen söker efter en person som sprang från gymnasieskolan Kuben videregående i Oslo efter uppgifter om en skottlossning..
Läs mer på SydsvenskanPersoner, platser och ämnen i nyheten
Polisen söker efter en person som sprang från gymnasieskolan Kuben videregående i Oslo efter uppgifter om en skottlossning.
En elev är allvarligt skadad efter att ha knivhuggits på en gymnasieskola i Oslo, rapporterar VG. Den misstänkte gärningspersonen är gripen.
En person har avfyrat skott på ett köpcentrum i Oslo, rapporterar norska medier.Det är oklart om någon skadats.Enligt tidningen Aftenposten har polisen skytten under kontroll.
En person är gripen sedan polisen fått larm om skottlossning på Storo, ett köpcentrum i Oslo.
Vittnen har observerat att en person avlossat skott inne i ett köpcentrum i Oslo, rapporterar NRK.
En person har förts till sjukhus efter en skottlossning på ett köpcentrum i Oslo i Norge. Ytterligare en person skadades i tumultet. ”Det small ordentligt”, säger ett vittne till VG.
Polisen har ryckt ut till köpcentret Tveita Senter i Oslo efter ett larm om skottlossning, rapporterar NRK.
Polisen har ryckt ut till ett köpcentrum i Oslo efter att larm inkommit om skottlossning, rapporterar norska NRK.
En person har blivit knivhuggen på en gymnasieskola i Oslo, rapporterar NRK.
I Oslo växer blomsterhavet utanför slottet efter beskedet om kung Haralds död.Norrmän som Ekots utsända möter på Slottsplatsen i Oslo beskriver den avlidne kungen som en enande gestalt som stått nära folket vid både gläd…
PersonerSkåne är i akut behov av mer elproduktion. Men risken finns…
Detta efter att gasnätsföretagen under en rad år haft hög…
Oktober blir dyraste månaden hittills i år.
De senaste årens inflationslyft har pressat många hushåll,…
Men kronprinsessan Victorias 50-årsfirande är säkrat.
Försäljningen halverades.
Snabbtågen Malmö-Stockholm är inte längre så snabba.
Vinsten före skatt landade på 3 050 miljoner kronor.
AI-bolaget Anthropics ansökan om notering på Nasdaqbörsen i…