Höganäsare döms för misshandel av sin sambo
Bråk om hushållssysslor ledde till bråk mellan en höganäsare i 30-årsåldern och hans dåvarande sambo. Nu döms han för misshandel.
En höganäsare döms för att ha sparkat, slagit och tagit strupgrepp på sin sambo. Att bebisen låg i rummet bredvid när det hände, anser tingsrätten inte är barnfridsbrott..
Läs mer på Helsingborgs Dagblad
Bråk om hushållssysslor ledde till bråk mellan en höganäsare i 30-årsåldern och hans dåvarande sambo. Nu döms han för misshandel.
I torsdagskväll fick polisen larm om misshandel på Övre i Höganäs. En höganäsare i 75-årsåldern är misstänkt och omhändertogs för fylleri.
När en 70-årig höganäsare skulle lämna tillbaka hunden som han och hans fru passat åt dottern slutade besöket i våld. Mannen döms nu för misshandel och barnfridsbrott.
Trots att tonårsflickan sa att hon inte ville bli filmad under sexet så blev hon det ändå. En höganäsare döms nu för barnpornografibrott men frias från kränkande fotografering.
Efter ett anonymt tips fick polisen upp ögonen för en höganäsare i 30-årsåldern. Nu döms han till fängelse.
En eftermiddag i slutet av juni blev en strokedrabbad kvinna i Dalarna offer för ett klassiskt bedrägeri. Hon blev hängande i telefon i timmar och till sist lämnade hon ut sina bankkortsuppgifter. Nu åtalas en höganäsare…
På onsdagen checkade en höganäsare i 65-årsåldern ut från ett hotell. Han trodde han hade betalt för vistelsen, men pengarna hamnade hos bedragare.
En höganäsare i 20-årsåldern ställdes nyligen inför rätta åtalad för våldtäkt mot barn. Men tingsrätten anser att det är sexuellt utnyttjande. Nu får han sin dom.
En höganäsare i 45-årsåldern togs ut för kontroll efter att ha kört av Polenfärjan i Ystad. I bilen hade han och hans bror ansenliga mängder öl och sprit. Nu döms de båda för smuggling i hovrätten.
Paret i Norrköping trodde de hittat en husbil till salu. När de swishat 15 000 kronor försvann säljaren upp i rök. Pengarna hamnade hos en höganäsare i 25-årsåldern.
Taggar
PersonerFörsvarskoncernen Saab har fått i uppdrag av franska Naval Group att utrusta fyra nya så kallade FDI-fregatter till Sverige med eldledningssystem och sensorer, enligt ett pressmeddelande.
Den franske författaren Philippe Jaenada fick nyligen Goncourtpriset – Frankrikes finaste litteraturpris. Nu erkänner han att han använt AI när han skrev boken, skriver The Guardian.
Sänkt matmoms och låg inflation – hushållens tjockare plånböcker väntas ge ett lyft till årets julhandel, spår HUI Research. – Köpkraften är mycket starkare än vad den har varit på väldigt länge, säger William Lindquist,…
Den chilenska regissören Sebastián Lelio, som vann en Oscar för sin film ”En fantastisk kvinna”, är död. Han blev 52 år.