Saltvik vill satsa på Hamnsundet
Saltviks kommitté för turism och näringslivsutveckling vill sätta 50 000 euro på Hamnsundet.
Har du fått ett mejl från Saltviks kommun i dag? Var försiktig! Saltviks kommun meddelar att den har blivit utsatt för ett misstänkt intrång och att det nu skickas ut e-post från kommunens adresser. De ska inte öppnas. Så här skriver kommunen: ”Om du har mottagit ett sådant e?
Läs mer på Nyan
Saltviks kommitté för turism och näringslivsutveckling vill sätta 50 000 euro på Hamnsundet.
Malin Lundberg tillträder tillfälligt posten som kommundirektör i Saltvik. Nuvarande kommundirektör Ewa Danielsson har sagt upp sig från tjänsten.
Det handlar om ett elavbrott på Kvarnbolinjen som pågått sedan klockan 15.11.
En brand utbröt i pannrummet i en enplansvilla i Saltvik Kroklund på torsdagskvällen.
I slutet av september anhöll Saltviks kommundirektör Ewa Danielsson om uppsägning från sin tjänst. På kommunstyrelsens senaste möte beslutade om att inleda en rekryteringsprocess för tjänsten.
På söndagsförmiddagen inkom ett larm om en liten markbrand i Saltvik.
I morgon, den 17 augusti, inleds fräsningsarbeten på Långbergsödavägen och senare på Hamnsundsvägen i Saltviks kommun.
Hundratals deltagare och tusentals besökare sammanstrålade på årets Vikingamarknad i Saltvik Kvarnbo.
Ett 5 000 år gammalt yxhuvud: det blev det sista, sensationella fyndet från stenåldersboplatsen på Svinvallen i Saltvik Tengsöda. Arkeologerna hittade yxan på nästsista dagen av totalt fyra säsongers utgrävningar.
I byggnads- och miljönämndens budget för 2026 finns ett anslag om 5000 euro för att stöda mindre miljöfrämjande åtgärder.
Ålands Vänster Ungdom är en diskussionsgrupp startad av Helmi Sjölund och Ana María Coca. De ser en våg av högerpolitik och vill skapa ett tryggt forum för de som lutar vänster, oavsett partitillhörighet.
En man ska ha förmedlat en dödlig drog kallad Protonitazen till två personer, varav en avled efter att ha blandat drogen med något annat. Mannen står nu åtalad för narkotikabrott och grovt narkotikabrott.
Brändö Lax har tillsammans med Lions Club Brändö–Kumlinge samlat in fiskkassar och fiskenät för att donera till Ukraina.
Utebadet Allas Pools i Helsingfors vill ha tre miljoner av Viking Line för en olycka 2022. Rättegången planeras ta hela månaden.
Unga konstnärer har vernissage både i stan och i Saltvik
Under året börjar EU:s nya avskogningsförordning tillämpas. Det innebär bland annat ny lagstiftning och kontrollverksamhet, men konsekvenserna för primärnäringarna och landskapsregeringen behöver fortfarande klargöras.
Efter branden på Mickels gård ska den förlorade ladugården nu byggas upp på nytt. Ägaren Hanna Karlsson säger till Nya Åland att det är med blandade känslor som man påbörjar arbetet.
Det är morgon i Amerika igen. Så började inte bara president Ronald Reagans legendariska TV-reklam från 1984, utan det var känslan hos många som vaknade på onsdag morgon efter det amerikanska mellanårsvalet.
Två partiledare är med i riksdagens nya svenska nätverk: Antti Lindtman (SDP) och Anders Adlercreutz (SFP). Mats Löfström är förstås även medlem.
"Jag vandrar långt, och jag reflekterar"