Elfel stoppar tåg mellan Svalöv och Åstorp
Det är störningar i tågtrafiken mellan Billesholm och Kågeröd på grund av akut banarbete orsakat av elfel.
Tidigt på måndagsmorgonen inträffade ett elfel i Hässleholm..
Läs mer på SmålandsPostenPersoner, platser och ämnen i nyheten
Det är störningar i tågtrafiken mellan Billesholm och Kågeröd på grund av akut banarbete orsakat av elfel.
Tidigt på måndagsmorgonen inträffade ett elfel i Hässleholm. Det orsakar stora problem i tågtrafiken.
Ett elfel mellan Arlanda och Uppsala stoppar tågtrafiken på söndagskvällen. Alla tåg som kommer söderifrån och ska förbi Uppsala påverkas och är stående, säger Leila Fagerholm vid SJ:s pressjour, till TT. I nuläget finns…
Under tisdagskvällen upptäcktes ett elfel som stoppade tågtrafiken mellan Malmö och Köpenhamn. Teknikstrulet påverkade tågresenärer i Helsingborg även dagen efter.
Det är stopp i tågtrafiken mellan Katrineholm C och Södertälje Syd sedan tio-tiden på grund av ett elfel, skriver SJ på sin sajt.
Ett elfel stoppar tågtrafiken norrut från Stockholm central, skriver Aftonbladet. Felet inträffade vid 15.
Det är stopp i tågtrafiken mellan Norrköping och Linköping. Orsaken är ett elfel. Stoppet påverkar både Östgötapendeln och trafiken på södra stambanan.
På tisdagsmorgonen inträffade ett elfel på sträckan mellan Eskilstuna och Hälleforsnäs. All tåg trafik står stilla och ersättningsbussar har satts in.
Ett elfel på tågsträckan mellan Västerås och Ludvika stoppar trafiken i flera dagar. Först på måndag kväll beräknas tågen kunna trafikera spåren igen.
Tågtrafiken har stoppats mellan Ramlösa och Påarp. Anledningen är ett elfel.
PersonerStora drömmar – men en liten plånbok. Att fylla år tycker de flesta är kul men att fixa festen kan kännas som en trist affär om det är ont om pengar. Här är de bästa tipsen för att fixa kalas billigt.
Två tunga koppardörrar har stulits från gravkapellet vid Ljuders kyrka. – Det är supertråkigt. Jag har svårt att förstå att man gör så här, säger församlingens fastighetschef Linda Lundin.
Politiska beslut och uttalanden har resulterat i att färre elever söker sig till Wasaskolan. Det menar företagarföreningen ”Vi i Tingsryd”
Åby/Tjureda gästar Hammarby på fredagskvällen. Då lyfter expert Robin Mårtensson fram ett Åby/Tjureda som kan rucka vilken motståndare som helst – även på bortaplan. Hör Mårtenssons minut inför matchen i spelaren nedan.