48 kvadratmeter stor stuga i Uppsala får nya ägare
Marcus Malmenstedt, 31, och Anna Westin, 30, boende på Banérgatan i Uppsala är nya ägare till huset på Nåsten Nyborg 19 i Uppsala.

Karl Marcus Axelsson och Martina Maria Beatrice Roinesdotter Axelsson Wall, båda 42 år, sedan tidigare boende på just Danmarks-Söderby har köpt huset på Danmarks-Söderby 209 i Uppsala av säljaren Erik Rune Wall..
Läs mer på UNTPersoner, platser och ämnen i nyheten
Marcus Malmenstedt, 31, och Anna Westin, 30, boende på Banérgatan i Uppsala är nya ägare till huset på Nåsten Nyborg 19 i Uppsala.
Gabriel Hedin, 27 år, har tagit över fastigheten på Fornby 20 i Uppsala från Anna Gudrun Margareta Utas.
2 450 000 kronor fick Bo Arvid Sundstedt, 77, och Anne Elisa Elisabeth Sundstedt, 72, ge för huset på Faxan 119 i Uppsala.
Richard Eek Fastigheter AB har tagit över fastigheten på adressen Lövängsvägen 16 i Vårdsätra, Uppsala från Richard Carl Arnold Eek.
Försäljningen av huset på adressen Läby Vadbacka 44 i Uppsala är nu klar.
Mats Gustaf Jorlin, 49, och Emma Josefine Stångberg, 38, har blivit nya ägare till huset på Jumkils-Ubby 68 i Uppsala.
Simon Erik Frodo Ring, 20, är ny ägare till fastigheten på adressen Hallkved 335 i Funbo, Uppsala.
Mats Erik Söderberg, 67 år, från Lunde har tagit över fastigheten på adressen Fullerö Tistelvallen 67 i Uppsala från Eva Ann-Mari Berglind.
Ulrika Kristina och Jenny Margareta Sjögren, 61 och 52 år, har tagit över ägandet av fastigheten på Hallkved 329 i Funbo, Uppsala från Anita Christina Sjögren.
Fastigheten på Vik 12 i Uppsala har fått nya ägare.
Taggar
PersonerKnivsta station ska byggas om och flyttas söderut. I Alsike blir det en helt ny tågstation.Så ser det ut i Trafikverkets första skisser över stationsområdena i Knivsta kommun.
En kvinna satt tillsammans med två väninnor i sitt kök och drack bubbel. En av kvinnorna drack mer än så och blev efter hand väldigt berusad.Senare på kvällen ska den berusade kvinnan ha våldtagit kvinnan som bodde i hus…
En singelolycka orsakar problem i trafiken på väg 255 mellan Alsike och Flottsund i riktning mot Uppsala, uppger Trafikverket.
Trafiken i båda riktningarna på väg 1025 mellan Norrsunds brygga och Oxhalsö påverkas av en singelolycka, enligt Trafikverket.
Trafiken i båda riktningarna på väg 76 mellan Bloka och Rosendal är påverkad av en olycka med flera fordon.
Jesper Petersson, 35, och Anna Adolfsson, 43, har tagit över fastigheten på Bondegatan 5 i Enköping från Emma Maria Linnéa och Christian Haeger.
Norea Almquist, 26 år, från Västerås har blivit ny ägare till huset på Stor-Rångsen 138 i Östhammar.
Gävle Norrtull Holding AB, som ska ha sin verksamhet i Enköpings kommun, uppger att de ska ägna sig åt att "förvalta fast och lös egendom".
Det är problem i trafiken på väg 1181 mellan Singö Kyrka och Ellan i båda riktningarna.
Simon Svensson, 33, och Erika Margareta Kentdotter, 34, är nya ägare till kedjehuset på adressen Nyponvägen 49 i Norrtälje.