Oceanroddaren Jari Saario vet ännu inget om några ersättningskrav för räddningen
Jari Saario skulle ro från Kap Horn i Sydamerika till Kapstaden i Sydafrika men råkade i sjönöd och blev räddad av fartyget Cymona Eagle.
Fartyget Cymona Eagle tvingades rädda Jari Saario ur sjönöd på söndagen. Med stor sannolikhet behöver Saario inte ersätta fartyget för räddningsinsatsens kostnader..
Läs mer på YLELäs mer om
Jari Saario skulle ro från Kap Horn i Sydamerika till Kapstaden i Sydafrika men råkade i sjönöd och blev räddad av fartyget Cymona Eagle.
Efter att ha varit i sjönöd och väntat många timmar på hjälp, är den finländska roddaren Saario nu i trygghet.
Iran vill att USA betalar krigsskadestånd som en del av en framtida fredsuppgörelse. Det avfärdas av USA:s president – som i stället tänker kräva Iran på pengar i fredsförhandlingarna.
Under havsytan lurar den verkliga faran, och den vill kramas. Det här säger veckans Barnpanel, som består av femåringar från Dickursby daghem i Vanda.
Efter beslaget av det ryska fartyget ”Professor Molchanov” har Norge hamnat i ett högexplosivt bråk med Ryssland.Ryssland protesterar högljutt och kräver fartyget tillbaka.Experter menar att det kan leda till en militär…
Jari-Matti Latvala hyrde en lägenhet i Monaco. Nu åtalas rallyikonen för grovt skattebrott – och kan dömas till ett historiskt hårt fängelsestraff.
Åklagaren i Helsingfors tingsrätt yrkar på tre års ovillkorligt fängelse för rallyprofilen Jari-Matti Latvala. Han står åtalad för grovt skattebrott.
Sébastien Ogier har lämnat sjukhuset efter kraschen i Jyväskylärallyt. Det har spekulerats om orsaker till olyckan, men Jari-Matti Latvala dementerar ryktena.
Handelsfartyget som krockade med en fritidsbåt utanför Tjörn i tisdags kväll har lämnat olycksplatsen, rapporter GP.Fartyget har varit i beslag hos polisen fram tills i går.Nu är fartyget på väg till Norge.
RÖRTÅNGEN. Fartyget som kan ha krockat med motorbåten som sjönk hade hunnit långt ut i havet när polisen beordrade det att vända. På onsdagskvällen undersökte polisens tekniker skeppets skrov efter eventuella spår i stål…
PersonerNätterna börjar vara ordentligt kyliga i Finland. Däremot utlovas soliga och milda oktoberdagar runt om i Svenskfinland nästa vecka.
Vintern 1921 flydde tusentals människor från Ryssland till Finland över isen vid Kronstadt. Journalisten Kerstin Kronvall har forskat i händelsen i 20 år.
Efter 24 år på bandyplanen bytte Andreas Flinck till terräng- och landsvägscykling. Cyklingen känns skonsammare mot kroppen trots att tävlingarna är tuffa.
För andra dagen i följd landade ett passagerarplan på väg till ryska S:t Petersburg på Helsingfors-Vanda flygplats.
Kvinnofientligt innehåll når unga män snabbt via sociala medier, visar en kartläggning från Expo. På Gymnasiet Lärkan berättar studerande om starkt innehåll som är svårt att styra bort.
Jussi Meriluoto forskar kring cyanobakterier vid Åbo Akademi och predikar i Rimito och Merimasku församlingar.
150 sidensvansar har dött på Helsingfors universitets kampus i Vik. Men det finns sätt att förebygga masskrockar mot fönster.
Honka vann det första mötet med 0-1. Returmatchen spelas på fredag. Vinnaren stiger till fotbollsettan.
Tack för alla förslag om tema för valparnas namn, nu är vi några steg närmare namngivning.
AI-agenter tar över mer arbete, men ansvaret ligger kvar hos människan. Risken är att den psykiska ohälsan ökar när hjärnan inte hinner med.