En personbil körde i diket på E18/E45 i höjd med Segmon, mellan Säffle och Grums på lördagen. Räddningstjänst och ambulans larmades inte.. Läs mer på Nya Wermlands Tidningen
En personbil med släp har kört i diket på E18 utanför Karlskoga. Räddningstjänst och ambulans är på väg till platsen. – Det ryker i från bilen, säger en teamledare på SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Modo-forwarden Måns Carlsson rasade i vikt och tappade 20 kilo. Nu har han opererat bort hela tjocktarmen. – Jag var vid vägs ände, säger han till Expressen.
Karlstads kommun ska plantera 80 nya träd. Flest hamnar runt Lambergstjärn. De kan ge skydd mot värme, ta hand om dagvatten och vara bra för insekter enligt ett pressmeddelande.