Räddningspådrag efter larm om bilbrand
Räddningstjänsten har på onsdagseftermiddagen larmats om en bilbrand i Ljungsbro, i närheten av Brunnbyskolan.

Natten mot måndag larmas SOS gällande en bilbrand..
Läs mer på UNTPersoner, platser och ämnen i nyheten
Räddningstjänsten har på onsdagseftermiddagen larmats om en bilbrand i Ljungsbro, i närheten av Brunnbyskolan.
Ett larm inkom under natten till torsdagen om en bilbrand i Vislanda. Räddningstjänst och polis är på plats.
Klockan 19.21 på fredagen ryckte räddningstjänsten ut efter att ha larmats om en bilbrand på E18.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till en bilbrand på en adress i Fosie.
Tidigt under natten till söndag larmades räddningstjänsten till en bilbrand utanför Hällefors.
Under natten mot torsdag kallades räddningstjänsten till väg 40 öster om Jära efter larm om bilbrand.
(Uppdaterad 11.12) Räddningstjänsten ryckte under torsdagsförmiddagen ut och släckte en bilbrand vid Vivallaringen. – Det var en kraftig bilbrand, säger Pelle Lindgren, inre befäl på räddningstjänsten.
På torsdagseftermiddagen larmades SOS om en bilbrand vid vårdcentralen Lokstallarna i västra Jönköping. Räddningstjänsten ryckte ut, men det var lugnt på platsen.
Räddningstjänsten har på måndagsmorgonen larmats om en bilbrand vid bensinmacken i Vikingstad utanför Linköping.
Räddningstjänsten larmades till E6 i höjd med Trafikplats Kropp efter larm om en bilbrand.
Taggar
PersonerDet är problem i trafiken i riktning mot Västerås på E18 mellan trafikplatserna Ekolskrog och Grillby.
Det är problem i trafiken i riktning mot Västerås mellan trafikplatserna Ekolskrog och Grillby.
Trafiken i båda riktningarna mellan Valstarondellen och Norrsundavägen påverkas av en singelolycka, uppger Trafikverket.
Gunilla Wiberg Ek, 60, och Jimmy Wiberg, 54, har köpt huset på Backbrovägen 9 i Tierp av säljaren Arne Emanuel Ek.
Bolagets egen beskrivning av verksamheten anges vara: "Aktiebolaget ska bedriva import och försäljning av hudvårdsprodukter."
Ett rådjur har kommit upp på vägen och påverkar trafiken i båda riktningarna på E18 mellan trafikplatserna Ledinge och Rösa, skriver Trafikverket.
Trafiken på E4 mellan trafikplatserna Märsta och Rosersberg i riktning mot Stockholm påverkas av en personbil som står stilla, uppger Trafikverket.
En chef på ett kommunalt bolag har omplacerats efter uppgifter om olämpliga närmanden mot kvinnliga medarbetare.Nu riktas kritik mot att chefen får vara kvar i bolaget.
Den 23 oktober registrerades det nya bolaget Hundstylisten i Uppsala hos Bolagsverket.
Försäljningen av fastigheten på Långåsen 3 på Blidö är nu klar.