Liknande nyheter
Rögle verkar inte intresserade av att förlora en andra raka kvartsfinal mot Färjestad. Efter en period har laget gjort hela fem mål – och leder med 5–1. – Nu spelar vi som vi igen, säger Isac Solberg.
Färjestad står inför en trematchersvecka där det såklart är viktiga poäng på spel.
Det har gått fyra matcher sedan Rögle senast tog en trepoängare i SHL. På lördagseftermiddagen väntar bortamöte med tabellsexan Färjestad. Följ vår liverapportering och kommentera matchen här.
Rögle var i gungning och låg under med 2–1 hemma mot Djurgården i början av tredje perioden. Men mål av Lubos Horky, Leon Bristedt och Daniel Zaar ordnade både vändningen och ett trendbrott efter tre raka förluster. Här…
Efter fem raka förluster i SDHL jagar Färjestad ett trendbrott.
Färjestad besegrade Leksand.Det efter en drömstart och ett spektakulärt volleymål.
Försäsongen är över, allvaret stundar för Rögle. I premiären ställdes Rögle mot Färjestad på bortais. Efter en sen kvittering från Färjestad lyckades Rögle ta hem segern i förlängningen.
Seriespelet har börjat i flera av vinterns lagsporter. NT har samlat det senaste – inklusive ett trendbrott och en domarkris.
BIK Karlskoga med sex raka förluster jagar trendbrott. På onsdagskvällen kommer Östersunds IK till Nobelhallen. KT-Kuriren direktrapporterar matchen som har nedsläpp klockan 19.
Miljonkostad – för tre hockeymatcher.Det är Rögles verklighet under fem dagar.– Jag tror vi bränner 20 procent av vår resebudget den här veckan, säger Rögles sportchef Hampus Sjöström.