Liknande nyheter
Playstation 5, Ipads och gejmingskärmar värda hundratusentals kronor ligger sedan flera år ouppackade i Värner Rydénskolans källare. ”Förkastligt”, enligt en intern rapport.
Blodigt mordförsök i Helsingborg
Emmabodaborna betalade tio miljoner kronor Kostas glasskatt. Drygt tio år senare samlar glaset damm i en källare. Detta visar Barometerns granskning.
Maria Wiman i Huddinge samlade 700 berättelser från skolans värld. Nu blir de bok, där intäkterna går till Mind och alla riksdagsledamöter ska få ett exemplar.
Stora brister har uppdagats i hanteringen av damm och asbest på arbetsplatser. Nu har fackförbundet Byggnads tittat närmare på flera blekingeföretag.
Damm och asbest skördar närmare 2 000 liv i Sverige varje år. Den här veckan genomför Byggnads kontroller på 100 arbetsplatser i Västra Götalands län.
Barn- och utbildningsförvaltningen i Hallstahammars kommun begär budgetkompensation för ett löpande utbyte av Ipads i skolor och förskolor år 2028, sedan Apple höjt sina priser kraftigt.
Personen ska ha tagit med sig lammkött och styckat det i skolans träslöjdssal i Uddevalla. Händelsen har väckt oro och föräldrar som SVT varit i kontakt med har krävt svar från skolan på frågor om hygien och säkerhet. –…
En Karlstadbo i 30-årsåldern lurade en kvinna på ett Playstation 5 på Blocket – kort efter att han svindlat två andra på nätet. Nu döms han för bedrägeri och penningtvättsbrott.
Flera användare rapporterar under fredagen problem med Playstation. Enligt sajten Downdetector har…