Nattligt inbrott hos bilhandlare
Under måndagsnatten utsattes en bilhandlare i Vikdalen för ett inbrottsförsök.
Polis och väktare upptäckte brytmärken hos företag. Nu tror man att någon försökt bryta sig in i lokalerna..
Läs mer på Nerikes Allehanda
Under måndagsnatten utsattes en bilhandlare i Vikdalen för ett inbrottsförsök.
YA har tidigare berättat om ett inbrottsförsök natten till tisdag. Några spår efter någon person finns inte, men det finns andra spår.
En polisinsats pågår vid rikspolischef Petra Lundhs bostad, enligt uppgifter till Expressen.
En polisinsats pågår vid rikspolischef Petra Lundhs bostad, enligt uppgifter till Expressen.
Den 80-åriga kvinnan vaknade mitt i natten av ljud från badrummet. När hon skrek till såg hon en person försvinna utanför fönstret.
Polisen larmades till en byggarbetsplats mellan Djurgårdsgatan och sjukhuset på lördagskvällen. Det var allmänheten som befarade att ett inbrott pågick.
Polisen har larmats tidigt på onsdagsmorgonen till Trängens idrottsplats. Det efter larm om att någon försökte bryta sig in i en lokal.
En person tog sig upp på en balkong i Hageby och försökte ta sig in i en bostad under natten mot lördagen. När polisen kom fram hade personen försvunnit.
Bara timmar efter att Lamine Yamal gick till VM-final blev han utsatt för ett inbrottsförsök.Två män med rånarluvor försökte ta sig in i hans hus i Barcelona.Det rapporterar den spanska tidningen La Vanguardia.
En man greps vid ett inbrottsförsök i en verkstadslokal i Väsby i natt. En annan person misstänks ha sprungit därifrån.
Taggar
PersonerDe soliga höstdagarna är räknade – för nu.
Helgen närmar sig och med den både premiärer, nypremiärer och återföreningar. Här är några utvalda kultur- och nöjestips bland det som sker på scenerna i Örebro och i länet i helgen.
Stort och smått. Högt och lågt. Aktuellt och tidlöst. Men alltid engagerande. Här är NA:s Veckans fråga – tyck till direkt!
Dafgårds återkallar maträtten Karins familjelasagne. Orsaken är att den kan innehålla delar av en gummipackning, skriver företaget i ett pressmeddelande.
SD-ledaren Jimmie Åkesson ska i dag ”redogöra” för regeringsfrågan. Hittills har partilinjen varit att inte stödja en regering som man inte själv ingår i.
Följ ÖSK under 2026. Vad tycker du om läget i ÖSK? Ge din analys eller ställ frågor till reportrarna.
Under torsdagen stängdes delar av badhuset av. Men på fredagen går det att bada igen.