1 700 000 kronor fick Rebecca Elisabeth Maria Johnsson, 32, boende på Skyttevägen i Åtvidaberg ge för kedjehuset på adressen Storsättersvägen 6 i Åtvidaberg.
Simon Mats Vilhelm Uldén, 36, och Caisa Filippa Åkerberg, 31, boende på Gissebo Högtomta i Åtvidaberg är nya ägare av huset på adressen Gissebo Högtomta i Åtvidaberg.
800 000 kronor fick Nils Arvid Alrik Gullqvist, 27, boende på Vernersborg Uknavägen i Åtvidaberg ge för huset på adressen Uknavägen 41 i Falerum, Åtvidaberg.
En misstänkt nynazist friades för anklagelser om att ha burit illegala nazistsymboler och innehav av nazistpropaganda. Den friande domen har väckt ilska i Österrike.
Fyra män anklagas för att ha brutit sig in i en container i Linköping och stulit verktyg till ett värde av drygt 320 000 kronor. Männen stoppades i Malmö när de var på väg att lämna landet.
På kort tid har LHC gått från överskott till underskott av tillgängliga försvarare.Sportchefen Broc Little svarar på hur klubben tänker lösa den akuta backkrisen.
Tingsrätten i Oslo har beslutat att tillfälligt stoppa sociala medier-jätten Meta från att införa nya användarvillkor för företag, som enligt norska mediehus kan leda till att de förlorar kontroll över sitt eget material…