LIVE-TV: Snöfall och halt väglag – bil har voltat ner i diket nära Bäsinge
Klockan 08:18 kom larm till SOS om en trafikolycka på väg 701 mellan Bäsinge och Lövsveden. Enligt första uppgift kunde personen i bilen inte ta sig ur fordonet.

En bilolycka inträffade vid 13.10-tiden på torsdagen i Luleå..
Läs mer på NSDPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Klockan 08:18 kom larm till SOS om en trafikolycka på väg 701 mellan Bäsinge och Lövsveden. Enligt första uppgift kunde personen i bilen inte ta sig ur fordonet.
Polisen har gått ut med trippla varningar om extremt halt väglag. Det gäller Gävleborgs län, Uppsala län och Västmanlands län, skriver polisen på sin hemsida.
Kallare temperaturer väntar och Trafikverket uppmanar trafikanterna att anpassa hastigheten och hålla extra avstånd.
Trafikverket varnar för halka på vägarna i Örebro län de kommande dagarna när temperaturerna väntas sjunka mot noll.
Förare uppmanas att anpassa hastigheten och att ta det lugnt i trafiken.
En singelolycka på söndagsmorgonen orsakade stopp i trafiken på E20 i höjd med Nykvarn. Enligt räddningstjänsten är det mycket halt på platsen.
Två bilar och fyra personer är inblandade i en trafikolycka i på E45 i Vilhelmina. Ytterligare en olycka med en a-traktor har inträffat i Storuman. Enligt räddningstjänsten är det väldigt halt på vägarna under morgonen.
Ännu en olycka har inträffat på E45/Malungsvägen i höjd med Vika utanför Mora. Det är mycket halt på platsen och vägen är avstängd under bärgningsarbetet.
(UPPDATERAD 08.16) Morgonens kraftiga snöfall har lett till svårt väglag på länets vägar. Vid 07-tiden i morse kolliderade flera fordon på E18/E20 i Örebro.
Snövädret ger halt väglag. Minst fem bilolyckor, med flera inblandade bilar, har redan inträffat. Det är dock oklart om alla beror på halkan.
Taggar
PersonerIda Pasma, 22 år, från Södra Sunderbyn har tagit över fastigheten på adressen Västbolandet 222 i Harads från Lena Lahti.
Högerdebattören Nick Alinia stämde Tiktokprofilen Hilda Förare Berg för förtal, nu har dom fallit – och hon fick rätt. – Rättsstaten står på yttrandefrihetens sida, säger den rödgröna opinionsbildaren.
Rashed Assali och Uthman Fastighets AB har tagit över fastigheten Ryssbält 5:78 i Kalix kommun från John Stefan Rönnbäcks dödsbo.
LKAB:s resultat stärktes under tredje kvartalet. Rörelseresultatet uppgick till 1,6 miljarder kronor, jämfört med en förlust på 2,4 miljarder under samma period i fjol.
Nu är det klart att Nina Natalia Paananen, 31, och Satu Kirsi Marika Malinen, 55, är nya ägare av huset på Torpvägen 5 i Haparanda.
Vi är inte förvånade över att KD inte har fått frågan om att ingå i ledningen för Pajala kommunen under de kommande fyra åren.
Ava Göttlich har tagit över fastigheten på Södra Sandträsk 16 i Glommersträsk från Linnea och Hans Tommy Blomberg.
Fastigheten på adressen Solbackagatan 7 i Piteå har fått en ny ägare.