Bet kvinna i rumpan – slipper fängelse
Boxningstränaren tafsade på tre unga kvinnor som han tränade.– Han bet mig i rumpan, säger en av tjejerna. Nu döms han i hovrätten för sju fall av sexuellt ofredande.

Två anställda på en vårdinrättning i Linköping hamnade i bråk med varandra på arbetsplatsen. Nu har en av kvinnorna dömts för misshandel. .
Läs mer på CorrenPersoner, platser och ämnen i nyheten
Boxningstränaren tafsade på tre unga kvinnor som han tränade.– Han bet mig i rumpan, säger en av tjejerna. Nu döms han i hovrätten för sju fall av sexuellt ofredande.
Den man i 40-årsåldern gick till attack mot kollega som tidigare bitit av honom näsan döms nu till fängelse för grov misshandel.
En kompisträff på altanen slutade i misär. En hund bet en kvinna i bröstet som började blöda och fick föras till sjukhus. Nu döms ägaren och tvingas betala skadestånd på över 20 000 kronor.
En kvinna i Växjö har anmält sin arbetsgivare för lönediskriminering. Kvinnan uppger i sin anmälan till DO att en manlig kollega med samma tjänst har cirka 19 000 kronor mer i månadslön.
Bråket på hotellrummet slutade med att kvinnan bet av sin mans tunga.Hon skyller på att han har ”grov adhd” och ”är så jävla jobbig”.Nu åtalas hon för misshandel.
En kvinna i 40-årsåldern från Hultsfred blev lurad på 2 500 kronor efter att ha trott att hon hjälpte en kollega via sociala medier. Kollegans konto visade sig vara kapat och händelsen utreds som bedrägeri.
Två anställda på häktet i Växjö hamnade i bråk med varandra. Det slutade med att en av dem knuffade in sin kollega i en hissvägg – ”våldsamt”. Enligt uppgift har han stängts av från sin arbetsplats.
Vid tvåtiden på tisdagseftermiddagen hamnade två personer i bråk vid Sågudden i Arvika.
Den lediga polisen hamnade i ett bråk efter ett krogbesök.
Kvinnan fick ett ”psykbryt” på den lugna hemmafesten – och bet sin sambo hårt i armen. Nu döms hon för misshandel och ska betala skadestånd.
Taggar
PersonerEn 27-årig man befattade sig med 222 gram amfetamin – men påstod att han blivit tvingad av ett kriminellt gäng. Tingsrätten ifrågasätter inte uppgiften men anser han trots det ska dömas för narkotikabrott.
En man har gripits misstänkt för att ha våldtagit en kvinna i centrala Linköping på onsdagskvällen.
Miljontals sajter hotas av angrepp sedan en allvarlig säkerhetslucka upptäckts. Flera länder, däribland Finland, Danmark och Nederländerna, har under onsdagseftermiddagen stängt ned flera av sina myndigheters sajter. Äve…
Techjätten Meta ska betala motsvarande 247 miljarder kronor efter den så kallade Cambridge Analytica-skandalen 2016. Det beslutade en domstol på onsdagen.
Försäljningen av fastigheten på Värla Björnvik 1 i Linghem är nu klar.
Arbetet med att få till stånd en moské utanför Lambohov går vidare. Det beslutade samhällsbyggnadsnämnden på onsdagen.
Björn Magnus Johansson, 54 år, har tagit över fastigheten på Rumma Lagmansudd 2 i Åtvidaberg från Stig-Magnus Johansson.
Från botten av SHL till toppen av finska Liiga. Förra LHC-målvakten Jesper Myrenberg har fått just det han var ute efter – en nytändning.
Nu är det klart att Sofia Viktoria Irene Bodin Öberg, 36, har köpt fastigheten på Grönsaksvägen 9C i Mjölby.
Akirion AB, som har sitt säte i Motala kommun, uppger att de ska ägna sig åt "teknisk konsultverksamhet inom mjukvaru- och elektronikutveckling, inbyggda system, systemintegration, test och verifiering produktionssystem…