Misstänkt farligt föremål i Borås – VMA utfärdat
Ett misstänkt farligt föremål har hittats vid ett flerfamiljshus i Hässleholmen i Borås. Ett VMA har utfärdats.

Ett flerfamiljshus i Borås har utrymts och elever på en skola hålls inomhus..
Läs mer på AftonbladetPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer omSamma händelse hos 5 källorAlla källor om händelsen »
- SvD VMA i Borås: misstänkt farligt föremål 13 nov 07:49
- UNT, SmålandsPosten, Aftonbladet Misstänkt farligt föremål i Borås 13 nov 07:44
- Aftonbladet Skola inrymd efter VMA om misstänkt farligt föremål 13 nov 07:31
- Aftonbladet Hus inrymt efter misstänkt farligt föremål 13 nov 07:31
- Polisen 13 november 06.57, Farligt föremål, misstänkt, Borås 13 nov 07:26
Ett misstänkt farligt föremål har hittats vid ett flerfamiljshus i Hässleholmen i Borås. Ett VMA har utfärdats.
Ett misstänkt farligt föremål har hittats utanför ett flerfamiljshus i Hulta i Borås.
VMA har utfärdats efter att ett misstänkt farligt föremål har hittats utomhus i Svartbäcken i centrala Uppsala, skriver polisen på sin sajt.
Ett misstänkt farligt föremål har påträffats i stadsdelen Markbacken i västra Örebro. Ett område kring en fastighet har spärrats av och ett VMA har utfärdats.
Ett bostadsområde i Borås har spärrats av efter att man hittat ett misstänkt farligt föremål.
Ett misstänkt farligt föremål har hittats på en parkeringsplats utanför en gymnasieskola i Norrby i Borås, uppger polisen. Platsen är avspärrad och nationella bombskyddet har kallats till platsen.
Ett misstänkt farligt föremål har hittats på en parkeringsplats utanför en gymnasieskola i Borås.
Under förmiddagen larmades polisen till ett område i Borås med anledning av ett misstänkt farligt föremål.
Misstänkt farligt föremål upptäcktes på en adress i Borås. Polisen upprättade avspärrningar runt hela huset och de boende fick hålla sig inne medan föremålet omhändertogs.
Det har exploderat vid en bil i Borås, uppger polisen. Ett VMA, viktigt meddelande till allmänheten, utfärdades och boende uppmanades att stanna inomhus. Vid 02.30 ansågs faran vara över, rapporterar Borås Tidning.
Taggar
PersonerHur skiljer sig dejtinglivet mellan generationerna? Linda Hjertén, William Lewerentz och Helle…
Åklagaren överklagar inte tingsrättens dom efter den dödliga krocken mellan ett lastfartyg och en…
Här ligger tåget i diket
Second hand-gurun och Aftonbladets biträdande redaktionschef Hanna Olsson Berg lär oss hur man…
19-åriga Elin skulle kolla på en lägenhet. Då utsatte en 57-årig hyresvärd henne för sexuellt…
CHATTA och tyck till
Fälls för ofredande och barnfridsbrott
Våldet har eskalerat i Jemen – bomb detonerade nära ett sjukhus där Läkare utan gränser verkar
En fotgängare har blivit påkörd av en bil i en korsning i Krokom på onsdagsförmiddagen.
Tiotals är skadade efter att två höghastighetståg har krockat i Spanien.