Karleby vill föra tvisten om funkisbensinmacken till högsta förvaltningsdomstolen
Byggnads- och miljönämnden ålade bensinmackens ägare ett vite för att skynda på reparationen av byggnaden. Förvaltningsdomstolen upphävde dock vitet.

På tisdag damp nyheten ner som en bomb: Wasaline, som har slagit rekord på rekord de senaste åren, har köpts upp av svenska Stena Line..
Läs mer på YLEPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Byggnads- och miljönämnden ålade bensinmackens ägare ett vite för att skynda på reparationen av byggnaden. Förvaltningsdomstolen upphävde dock vitet.
Kom till Karleby huvudbibliotek och hälsa till släkt och vänner.
I slutet av april är det inte längre fastighetsägaren i Vasaregionen som ska anlita soptransport och slamtömning. Då övergår uppgiften till Stormossen.
Österbottens välfärdsområde tömmer Dammbrunnen i Vasa på den verksamhet som finns kvar.
Veterinärvården har blivit mer avancerad och kan bli dyr. Veterinär Pamela Kvarngård ger råd till djurägare som oroar sig för kostnaderna.
Som det verkar nu dröjer det till 2029 innan arbetet med Vasa hamnväg kan ta nästa steg. Bollen ligger nu hos Korsholms kommun.
Kommunen säljer onödiga fastigheter och Tallgården väntas få nytt liv som bostäder för fabriksarbetare till den planerade jättefabriken.
Recurscentret Föregångarna stöttar unga genom hela uppbådsprocessen. Nu hotas verksamheten av nedläggning.
Sedan slutet av sommaren har Alko i Kristinestad haft stängt på måndagar.
Enligt planen skulle arbetet bli klart i slutet av november. Vattentornet har varit ur bruk sedan förra året.