Kvinna misshandlad i centrala Linköping – man gripen
Vid 13-tiden på lördagen larmades polisen till en adress i centrala Linköping med anledning av ett bråk.

Klockan 22:45 larmades polis och ambulans till centrala Linköping..
Läs mer på CorrenPersoner, platser och ämnen i nyheten
Vid 13-tiden på lördagen larmades polisen till en adress i centrala Linköping med anledning av ett bråk.
En pojke som är under 18 år blev misshandlad i närheten av Resecentrum i Linköping på fredagskvällen.
En trafikolycka har på onsdagsmorgonen inträffat på Östgötagatan i centrala Linköping, utanför stadsbiblioteket. Enligt tidiga uppgifter från SOS Alarm har en person blivit påkörd.
En pojke i 15-årsåldern blev på söndagskvällen misshandlad av en man i 35-årsåldern i centrala Karlstad.
Räddningstjänsten har larmats ut till en olycka i centrala Linköping. Enligt initiala uppgifter ska en person på elsparkcykel vara påkörd.
Polis och ambulans ryckte ut till Köpmangatan i centrala Perstorp på lördagen. Vad som började med ett larm om ett hundbitet barn slutade med att en person greps för att ha slagit en annan.
I helgen har en person skadats i centrala Kumla. En person är anhållen efter händelsen.
En person har blivit påkörd i centrala Linköping. Det är oklart om personen förts till sjukhus.
Vid 17:55-tiden på fredagskvällen larmades polisen till en skottlossning i Vasastaden i centrala Linköping. En person har förts till sjukhus efter att ha blivit skjuten.
En olycka har inträffat i centrala Linköping. En person på elsparkcykel har blivit påkörd av en bil.
Taggar
PersonerEn 22-årig man från Mjölby har dömts för att ha våldtagit en flicka som inte fyllt 15 år. Han döms även för att tillsammans med en annan man ha gjort sig skyldig till grovt narkotikabrott.
En personbil som står stilla påverkar trafiken i riktning mot Linköping på E4 mellan trafikplatserna Norsholm och Linköping Öst, uppger Trafikverket.
Fastigheten på adressen Norrbergavägen 52 i Sturefors har fått en ny ägare.
En 41-årig man har begärts häktad för medhjälp till förberedelse till mord. Sedan tidigare är en 14-årig pojke och en 39-årig kvinna misstänkta i samma ärende.
Med två raka segrar i ryggen åker LHC söderöver för att möta Malmö. Häng med i uppsnacket, följ och diskutera matchen i Matchdag Live!
En brand har brutit ut i en bostad på Pionjärgatan i Linköping.
Emil och Emma Leberfinger, 41 och 44 år, har köpt fastigheten på Hällestadsvägen 1 i Ljungsbro.
Försvarskoncernen Saab har lanserat en ny marin övervakningsradar.
Ett rådjur ska enligt larmet röra sig på eller nära vägbanan och påverkar trafiken i båda riktningarna på E4 mellan trafikplatserna Ödeshög och Väderstad, skriver Trafikverket.
Danmarks statsminister Mette Frederiksen är inte nöjd med att Finland och Norge talat i telefon med Rysslands president Vladimir Putin.