Lista: VSK:s fem snyggaste mål i division 1: ”Spana in den där”
VSK avslutade vårsäsongen med att besegra Karlslund på bortaplan med 2-1. Sporten ser tillbaka på en framgångsrik första del av serien och rankar lagets fem snyggaste mål än så länge.
I fotbollsligan spelades en match på lördagen och resultatet där innebär att guldstriden tätnar. Ilves gick in i bortamatchen mot IF Gnistan som favorit och vann med 3–1..
Läs mer på YLELäs mer om
VSK avslutade vårsäsongen med att besegra Karlslund på bortaplan med 2-1. Sporten ser tillbaka på en framgångsrik första del av serien och rankar lagets fem snyggaste mål än så länge.
Veckans mål är tillbaka! Denna måndag bjuder Bandypuls på tio läckra fullträffar plus fem bubblare. Ett av målen kom efter "en av säsongens snyggaste framspelningar", enligt Bandyplays kommentator Olle Tyrbo.
Varje vecka under säsongen kommer Bandypuls att lista veckans snyggaste mål. Så här är det snyggaste och bästa från fredagens fulla premiäromgång – titta och njut.
Hela året har ni röstat fram månadens snyggaste mål från våra fotbollssändningar. Nu är det dags för kanonskotten, ribba in-avsluten och lobbarna att ställas mot varandra. Rösta fram årets snyggaste mål här!
Förhoppningsvis får vi se fler snygga mål i söndagens derby. Men, vem har gjort det snyggaste målet av Assyriska och Syrianska hittills denna säsong? Bedöm själv i klippet nedan.
Läsarna har röstat, vinnaren av vårsäsongens snyggaste mål är Linus Lyck, Jönköping Södra IF.
Jönköpings Södra har gjort sju mål såhär långt på säsongen. Nu kan ni se de snyggaste målen samlade på ett och samma ställe. Och redan på lördagen kan ni se fler J-Södramål när JP sänder lagets match mot Torslanda IK.
Första halvan av SSL-säsongen är till ända. Enligt tabellen har Mullsjö varit bättre än Jönköping. Men det är ju snygga mål det egentligen handlar om. JP/Jnytt har valt ut tre mål från vardera lag för att besvara fråga…
Läsarna har sagt sitt. UIFK:s Max Hallins drömträff från halva plan är vårens snyggaste mål.
Tappara visade var man står i den fjärde semifinalen mot Ilves. Laget gjorde tre mål i första perioden och dödade matchen snabbt.
Taggar
PersonerHIFK flyger plötsligt fram i FM-ligan. Olli Jokinens avsked förra veckan har väckt nytt liv i spelartruppen, och nu har man ordnat andrum till bottenskiktet.
Alla 24 matcher i den spanska cupen som skulle ha spelats på onsdagen har ställts in. Detta med anledning av den tragiska tågolyckan i Spanien.
Den tidigare VM- och EM-medaljören i spjutkastning, Magnus Kirt, är Topias Laines nya tränare. Den 25-årige finländaren hoppas på ett lyft under estens ledning.
Fleetwood Town FC. Det är klubben från den fjärde högsta nivån som slog ut Arsenal ur ligacupen.
Carolina Hurricanes fortsätter att toppa NHL-tabellen efter en ny seger. I Dallas fick New Jerseys nya målvakt Connor Hellebuyck en smakstart.
Vasa Sport var rejält tillbakapressat i flera repriser borta mot KalPa. Målvakten Masi Härkönen storspelade, men han kunde inte rädda laget från den fjärde raka förlusten.
Cristiano Ronaldo finns med i den preliminära truppen till Portugals två avslutande matcher i Nations League. Det uppger en källa inom det portugisiska förbundet till AFP.
Den tredje omgången i handbollens Europacup lottades under tisdagen. För BK-46 väntar nu två matcher mot den serbiska klubben RK Dubo?ica 54.
Artturi Lehkonen toppar den finländska poängligan i NHL. Mycket tack vare Nathan MacKinnon och Martin Necas, men också för att han helt enkelt är en bra målskytt.
Jens Karlsson är huvudtränare för FF Jaro även nästa säsong. Jaro utnyttjar optionen i svenskens kontrakt och han lotsar därmed Jakobstadsklubben i ett år till.