Liknande nyheter
Två bilar kolliderade på väg 19 inne i Färlöv. Ambulans larmades dit för kontroll och en av förarna fick böter. – Två av de inblandade har klagat på lite ont i nacken, säger Patrik Freij, vakthavande befäl på räddnings…
Storbritannien är nästa land som testar självkörande bilar på bredare front. Men bolagen tvingas möta protester i flera läger.
Självkörande taxibilar har redan spridit sig i USA, och nu vinner man även mark i Storbrit…
Busköring är ett av de vanligaste trygghetsproblemen i Lomma kommun. Nu har en 20-åring dömts för högljudd och allt för snabb framfart. Kostnad: 1 000 kronor i böter.
På Norra Stenbocksgatan blev många bilar bortbärgade under tisdagen, för att parkeringsplatsen skulle sopas. – Idag var det extremt många bilar som fick flyttas, säger maskinföraren Robin Jonasson.
67-åringen körde på ett rådjur, men anmälde händelsen först tre veckor senare.Nu döms han till dryga böter för förseelse mot jaktlagen.
Tre bilar var inblandade i en trafikolycka på E18 i höjd med Slottsbron i Grums kommun. Räddningstjänst, polis och ambulans larmades ut vid 17.20-tiden.
Under torsdagen kontrollerade polisen trafiken runt om i länet. Totalt fick 20 förare böter, och de flesta för att de kört för fort.
Två bilar krockade tidigt på fredagseftermiddagen i en korsning i Tornby. Ena föraren fick böter för att ha orsakat olyckan.
Under natten mot torsdag fick en förare i Gällivare böter vid två tillfällen för att ha spelat för hög musik. Här är ett urval av polisens arbete i Norrbotten.
Under natten mot torsdag fick en förare i Gällivare böter vid två tillfällen för att ha spelat för hög musik. Här är ett urval av polisens arbete i Norrbotten.