Boende uppmanas koka sitt vatten
Dricksvattnet kan ha blivit förorenat. De boende uppmanas att koka sitt vatten – i en veckas tid.
Boende på centrala Frösön och Brittsbo uppmanas koka sitt vatten efter en läcka..
Läs mer på ÖstersundsPosten
Dricksvattnet kan ha blivit förorenat. De boende uppmanas att koka sitt vatten – i en veckas tid.
Från Östersunds kommun meddelas nu på morgonen att den vattenläcka som uppstod natten till onsdag är provisoriskt lagad.
En akut vattenläcka inträffade i Älmhult tätort under lördagen. Boende i området uppmanades att spara dricksvatten och enbart använda vatten till det absolut nödvändigaste.
Ragunda kommun i Jämtland uppmanar kunder med kommunalt dricksvatten i Borgvattnet att koka vattnet.
Det har hittats koliforma bakterier i dricksvattnet i Borgvattnet. Nu uppmanas byborna att koka vattnet.
Efter regnovädret i Västernorrland uppmanas boende i Skorpedsområdet att koka vatten som används till mat, dryck och…
Under lördagen gick Krokoms kommun ut med en uppmaning om att vissa boende i Åkersjön ska koka sitt vatten innan användning.
En vattenläcka i Pershyttan har lämnat 20 fastigheter med kokningsrekommendationer inför midsommar. Trots problemen tar de boende situationen med ro. – Det är bara att koka eller hämta vatten, säger Jan Norlund.
Koka vattnet innan ni dricker eller använder det till matlagning.Den uppmaningen gick Valdemarsviks kommun på onsdagskvällen ut med till boende i Gryt.– Det är en försiktighetsåtgärd, säger Niklas Strömbäck, VA-chef.
Boende i Visby med omnejd uppmanas att koka dricksvattnet, meddelar Region Gotland.
PersonerDet gula ”Amerikahuset” i Hedeviken köptes som ett framtida hem, men ägaren hann aldrig flytta in. Nu säljs huset på exekutiv auktion.
Macken byggdes av Valle Collins släkt på 1950-talet. Nu är den tillbaka i familjens ägo. – Man måste ta chansen när den kommer, säger Valle Collin som driver verksamheten tillsammans med sin morfar.
Det blev en rafflande lördagsfinal i Idol när det skulle avgöras om Laban Berglin från Mörsil skulle ta sig vidare. Han förlorade sin duell, men fick en andra chans. – Jag är så otroligt tacksam, sa han.
Hede IK jagar en plats i division 3 – och om det blir verklighet kan klubben få en drömförstärkning. Anders Limpar öppnar för att dra på sig den röda tröjan igen. – Det vore kul om vi gick upp i trean, säger han.
Larmet inkom klockan 21.
Östersund Basket stod för en stark fjärde period när de gjorde hela 30 poäng. Det säkrade segern mot Uppsala. – Det var en sjuk match, säger Saga Eklöv.