Succé för Solberg – vinner WRC i Chile
Oliver Solberg är tillbaka i toppen. Rallyföraren tog årets andra VM-seger i Chile och ökar sina…

Efter 28 timmars resa med flygförsening anlände världsmästaren Oliver Solberg till Mitandersfors natt till onsdag..
Läs mer på Nya Wermlands TidningenPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Oliver Solberg är tillbaka i toppen. Rallyföraren tog årets andra VM-seger i Chile och ökar sina…
Oliver Solberg tog årets andra seger i WRC när han vann VM-rallyt i Chile.Artikeln uppdateras.
En vinst och två andraplatser. Oliver Solberg ser ut att trivas i Chile.
Oliver Solberg är tillbaka i WRC
Oliver Solberg är klar för WRC
Oliver Solberg tar klivet upp till WRC nästa säsong.Han kommer att ersätta Kalle Rovanperä i Toyota, meddelar teamet under måndagen.
Åttafaldige världsmästaren Sebastien Ogier är en förebild för Oliver Solberg, och beundran är ömsesidig.
Oliver Solberg är tillbaka i WRC
Oliver Solberg har imponerat stort i VM i WRC2-klassen och toppar tabellen. Nu står det klart att 23-åringen får chansen i huvudklassen WRC. ”Det är en dröm som går i uppfyllelse”, säger Solberg i ett pressmeddelande.
Oliver Solberg har imponerat stort i VM i WRC2-klassen och toppar tabellen. Nu står det klart att 23-åringen får chansen i huvudklassen WRC. ”Det är en dröm som går i uppfyllelse”, säger Solberg i ett pressmeddelande.
Taggar
PersonerDe spelade i Färjestad i fjol – men var är de nu? NWT-sporten listar ex-FBK:arna, spelare för spelare.
Under natten larmades polisen till en restaurang i Karlstad efter att en man låtit en öltapp stå och rinna i flera minuter. Mannen vägrade besvara polisens frågor på platsen och kommer att höras i efterhand. Han är miss…
Under fredagskvällen larmades polisen till ett vandrarhem i Karlstad för att hantera en man som hade ett raserianfall och slog sönder saker. – Mannen slog sönder sitt rum, säger Mats Öhman, polisens presstalesperson.
Vill du få en uppdatering på nyhetsläget? Här är morgonens nyheter.
Många barn mobbas tyvärr i skolan, vilket har uppmärksammats av Friends i veckan. Vi måste våga lägga skulden på mobbarnas föräldrar, skriver Carolin Dahlman.
Hon växte upp som fosterbarn och när hennes biologiska föräldrar dog fick hon ärva ett torp i de värmländska skogarna. I torpet hittade hon brev som skrevs för över 100 år sedan av släktingar som emigrerat till USA.