Nya ägare till 50-talshus i Munkfors – 700 000 kronor blev priset
Bart Peter Johannes Wilhelmus Weekers och Wendy Van Tilborg, båda 41 år, är nya ägare till fastigheten på adressen Uddsätersvägen 4 i Munkfors.

Försäljningen av fastigheten på Valsarevägen 2 i Munkfors är nu klar..
Läs mer på Nya Wermlands TidningenPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Bart Peter Johannes Wilhelmus Weekers och Wendy Van Tilborg, båda 41 år, är nya ägare till fastigheten på adressen Uddsätersvägen 4 i Munkfors.
Coen Sven Salfischberger och Tamira Bak från Zaandam, Nederländerna har köpt huset på Ransbergsvägen 2 i Munkfors av säljaren Kjell Solös dödsbo.
1 695 000 kronor fick Henrik Emanuel Andersson, 47 år, ge för huset på Tärnstigen 5 i Rejmyre.
Jarle Bernhard Henden, 62, och Merlyn Mahusay Henden, 38, har köpt huset på Ripvägen 5 i Munkfors av säljaren Jan Robert Mikael Tolliner.
Vitaliy Shapovalov från Brodowo, Polen är ny ägare av huset på adressen Parkvägen 9 i Munkfors.
550 000 kronor fick Tuva Amanda Wallum, 26, och Fabian Per Jaques Stenberg, 25, ge för huset på Parkvägen 6 i Munkfors.
2 695 000 kronor fick Anna Kim Michelle Berndtsson, 33, och Peter Olof Berndtsson, 39, ge för huset på Solrosvägen 4 i Arvika.
Lars Gunnar Rickard Lowenäs, 57, och Maria Helena Lowenäs, 60, har blivit nya ägare av huset på Rågvägen 8 i Munkfors.
1 695 000 kronor fick Sara Frida Anette Värbrand, 38, och Jonas Åke Värbrand, 37, från Sturefors ge för huset på adressen Björsäter Evelund i Åtvidaberg.
3 695 000 kronor fick Emma Kim Karolina Karlsson, 37, och Hans Torbjörn Wilhelm Rocklin, 48, ge för huset på adressen Pepparvägen 18 i Sävast, Boden.
Taggar
PersonerKristinehamnarna Jonas Carlsson och Thomas Bäckman laddar inför ett riktigt ishockeyäventyr. De ska spela en turnering i Thailands huvudstad Bangkok. – Det är once in a lifetime, säger Jonas Carlsson.
En cyklist har blivit påkörd av en personbil i Karlstad. – Personen är vaken och talbar, men klagar på smärtor, säger en larmoperatör på SOS Alarm.
Dubbla vädervarningar, inställda tåg och träd som har fallit över vägar. Boleo har redan visat sin närvaro i Värmland – och en ovanlig vindriktning kan ställa till det. Följ NWT:s direktrapportering om stormen här.
Stormen Boleo är här – och nu har den fällt ett träd som blockerar E45 i Åmåls kommun. Ett körfält är blockerat, enligt Sveriges Radios trafikredaktion
Vill du ha en uppdatering av nyhetsläget? Här är morgonens nyheter.
”Osmakligt” är omdömet från tipsare kring ett Facebook-inlägg på Kristdemokraterna i Degerfors sida. Den här gången handlar det om en bild som användes för att illustrera kritik mot vindkraft. Bilden föreställer en strip…
Kristinehamns golfklubb har fått skador på banan efter elsparkscyklar. – Det är sorgligt. Sådana här saker är så omdömeslösa för vad det får för konsekvenser, säger ordförande Magnus Stenström.
Mål och en avgörande framspelning. Karlstadsonen Leo Carlsson visade vägen när hans Anaheim bröt en fem matcher lång förlustsvit via 5–4 borta mot Philadelphia i NHL-ishockeyn.