SR > Nyheter

Onsdag, 21 Oktober, 20:47

SR05 sep 25 kl. 08:57

I dag faller domen mot Henrik Landerholm

Henrik Landerholm
Henrik Landerholm · Foto: Wikimedia Commons


I dag klockan 11 meddelas domen mot Henrik Landerholm, tidigare nationell säkerhetsrådgivare, som åtalas för vårdslöshet med hemlig uppgift. Åklagare och försvar är överens om att han glömde handlingar i ett olåst värdeskåp, men sedan går meningarna isär. Åklagarna vill att Landerholm döms till böter, eftersom uppgifter i handlingarna var så känsliga att rikets säkerhet riskerade att skadas. Försvaret menar att handlingarna inte varit tillräckligt hemliga för en fällande dom.Hör Ekots politikreporter Lova Olsson som följt rättegången..
Läs mer på SR
Dela artikeln Facebook X LinkedIn E-post

Liknande nyheter

SVT19 okt 09:17

I dag faller hovrättsdomen mot Henrik Landerholm

Den tidigare nationella säkerhetsrådgivaren Henrik Landerholm friades i Attunda tingsrätt. Domen överklagades och i dag meddelar Svea hovrätt sin dom. – Det är en ganska ovanlig brottsrubricering, säger journalisten Kris…

SVT18 sep 10:04

Domen mot Henrik Landerholm överklagas

Den tidigare nationella säkerhetsrådgivaren Henrik Landerholm åtalades för vårdslöshet med hemlig uppgift – men friades i tingsrätten. Nu överklagar åklagaren domen till hovrätten.

SR5 sep 16:49

Henrik Landerholm efter domen: Lättnad

Det tidigare nationella säkerhetsrådgivaren Henrik Landerholm frias från anklagelser om vårdslöshet med hemlig uppgift, efter att ha glömt dokument på en kursgård.Tingsrätten konstaterar att handlingarna var hemliga och…

Fördjupa dig

Fler nyheter från SR

SR53 min sedan

Meta ska böta 25 miljarder dollar i New Mexico

Meta, som äger Facebook och Instagram, ska betala 25 miljarder dollar i böter i New Mexico, efter att en jury slagit fast att bolaget vilselett konsumenter om integritet, rapporterar Reuters.Fallet rör uppgifter om att C…

SR1 tim sedan

Tre meter lång haj räddad efter veckor fast i kanal

En tre meter lång haj, som vanligtvis lever i tropiskt klimat, har i flera veckor suttit fast i en konstgjord kanal i sydöstra Sydkorea.Sjunkande temperaturer har ökat på oron för hajens välmående och på onsdagen gjorde…

SR3 tim sedan

Webbplatser kan vara utsätta för säkerhetsfel

Webbplatser runt om i världen, även i Sverige, kan vara utsatta för två kritiska säkerhetsfel i programmeringsspråket PHP, som används för att driva just webbplatser och digitala tjänster.I Finland har statliga webbtjäns…

SR3 tim sedan

Fredrik Wadström: Underlig tajming för Witkoffs uttalande

USA:s sändebud Steve Witkoff berömde Rysslands ledare Vladimir Putin som ”en människovän” vid ett möte i Sankt Petersburg idag.Uttalandet gällde benådandet av en amerikan som suttit fängslad flera år i Ryssland.”Tajminge…

SR4 tim sedan

Så köper du kläder med liten budget

Hållbar konsumtion får inte bli en klassfråga, enligt Marlene Rosendahl, Fair Action.Samtidigt lyfts alternativ till lågpriskedjor fram, som second hand och att använda kläder längre, i stället för att bidra till slit- o…