50-åring ny ägare till 90-talshus i Huddungeby – prislappen: 1 595 000 kronor
Åsa Louise Christina Hietakuja, 50, är ny ägare av huset på adressen Kolarvägen 16 i Huddungeby.

925 000 kronor fick Bengt Patrik Kroon, 49 år, från Uppsala ge för huset på adressen Stor-Fännsjön 102 i Huddungeby..
Läs mer på UNTUppsala · Foto: Wikimedia Commons Estnisk krona · Foto: Wikimedia Commons Personer, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Åsa Louise Christina Hietakuja, 50, är ny ägare av huset på adressen Kolarvägen 16 i Huddungeby.
Simon Erik Frodo Ring, 20, är ny ägare till fastigheten på adressen Hallkved 335 i Funbo, Uppsala.
Nu är det klart vem som köpt huset på Ravastbo 939 i Huddungeby av Nils Christer och Inga Kristin Lindbom.
Försäljningen av fastigheten på Sillbo 143 i Huddungeby är nu klar.
En ny ägare har nu tagit över fastigheten på adressen Stymlanvägen 11 i Huddungeby.
Nu är det klart vem som köpt huset på Sisselbo 196 i Huddungeby av Kurt Edmund Vilhelm Samuelsson och Lena Christina Samuelsson.
Nu är det klart vem som köpt tomtmarken på adressen Sillbo 323 i Huddungeby av Anneli Maria Kristina Lennholm Pettersson och Bertil Benny Johanssons dödsbo.
Sam Hultin, 44, och Lisa Karolina Nordlund, 43, är nu nya ägare till fastigheten på adressen Nickebotorp 101 i Huddungeby.
Nu är det klart att Jamie Philip Elton, 39 år, är ny ägare av huset på Prästgården 193 i Huddungeby.
Taggar
PersonerPå fredagseftermiddagen tändes Uppsala upp av fjorton ljusverk. UNT tog en promenad mellan verken – självklart med kamera i högsta hugg.
En man misstänks för drograttfylleri efter att han stannats av polis under natten.
Hammarby slog Elfsborg med 4-1 och går upp i serieledning på målskillnad.Men Sirius har fortfarande guldet i egna händer.
Trafiken påverkas av en singelolycka med personbil på väg 55 mellan trafikplats Berthåga och Kvarnbo i riktning mot Strängnäs, uppger Trafikverket.
En personbil som har fått stopp på en avfart påverkar trafiken på E18 vid trafikplats Grillby i riktning mot Västerås, skriver Trafikverket.
Anja Gunlög Björk, 58, och Steindor Fridriksson, 65, från Uppsala har tagit över fastigheten på adressen Järlåsa 406 i Järlåsa från Royne Levin.
Ett stillastående fordon påverkar trafiken på väg 55 mellan Tycho Hedéns väg och trafikplats Bärbyleden i båda riktningarna, uppger Trafikverket.
Sittplatser i Gränbyhallen hade plötsligt skruvats bort – utan Almtunas vetskap.– Det är lite komiskt att sittplatser som vi har sålt nu är borta, säger klubbdirektören Tobias Pehrsson.
Det är problem i trafiken i riktning mot Stockholm på E18 mellan trafikplatserna Grillby och Ekolskrog.
En hund rör sig på eller i närheten av vägbanan och påverkar trafiken på E18 mellan Hammarby och Grovö i båda riktningarna, uppger Trafikverket.