Liknande nyheter
Fram med stövlar och regnkläder. Under stora delar av tisdagsdygnet kan det bli ordentligt blött i flera delar av länet.
SMHI varnar för skyfallsliknande regn när den polska cyklonen Karl-Heinz drar in över länet.
Det har blivit rejält blött i stora delar av Sverige under tisdagen. SMHI har utfärdat en orange varning för det polska ovädret ”Karl-Heinz” i södra Norrlands kustland.
Det har blivit rejält blött i stora delar av Sverige under tisdagen. SMHI har utfärdat en orange varning för det polska ovädret ”Karl-Heinz” i södra Norrlands kustland. ”Vi ser inget högtryck i sikte än”, skriver SMHI.
Ovädret Karl-Heinz har nått Värmland.
Ovädret Karl-Heinz har dragit in över svenska östkusten. Flera varningar har utfärdats och uppemot 100 millimeter regn väntas på vissa håll i landet.Följ Sveriges Radios rapportering om ovädret i flödet nedan.
Ovädret ”Karl-Heinz” drabbade Västerås under tisdagsmorgonen.
Trafikproblem och översvämningar efter kraftigt regn
Fram med stövlar och regnkläder. Kanske även ett rejält paraply kan hjälpa lite. Under stora delar av tisdagsdygnet kan det bli ordentligt blött i Dalarnas östra delar.
SMHI varnar för skyfallsliknande regn när den polsk…
Babet, Hans, och tisdagens gula varning för Floris – det är bara ett axplock av namngivna oväder de senaste åren. SMHI märker av att allt fler blir döpta.
–Som den här Karl-Heinz vi hade förra veckan. Den kanske inte h…
Ovädret Karl-Heinz har ställt till det runt om i landet och bland annat orsakat översvämmningar i källare i Lindesberg och Nora under tisdagskvällen.I Örebro håller regnet på att mattas av, enligt SMHIEnligt SMHI:s meteo…