Topptid av Saara Keskitalo i Universiaden – Topias Laine favorit i kvällens spjutfinal
Saara Keskitalo och Vilma Mäki säkrade direktplatser till fredagens semifinaler på 100 meter häck vid Universiaden i Bochum i Tyskland på torsdagen.
Saara Keskitalo vann guld på 100 meter häck och Topias Laine knep brons i spjut..
Läs mer på YLELäs mer om
Saara Keskitalo och Vilma Mäki säkrade direktplatser till fredagens semifinaler på 100 meter häck vid Universiaden i Bochum i Tyskland på torsdagen.
Saara Keskitalo förbättrade det finländska rekordet på 100 meter häck. 26-åringen slog det tidigare rekordet med en hundradel i Lahtis GP-tävling.
Många hade hoppats få se ny friidrottshistoria skrivas under midsommartävlingarna i Kuortane efter Saara Keskitalos uppvisning i Lahtis förra veckan.
Den färska finska rekordhållaren Saara Keskitalo är redo för midsommartävlingarna i Kuortane.
Kuortanes midsommartävlingar i friidrott bjuder på många intressanta namn. Saara Keskitalo, Daniel Ståhl, Oliver Helander och Ilona Mononen jagar alla toppresultat på lördag.
Saara Keskitalo mäktade med nytt personligt rekord på 60 meter häck och avancerade till tredje plats bland Finlands snabbaste genom tiderna.
Häcklöparen Saara Keskitalo har öppnat säsongen starkt. Under söndagen blev det nytt personbästa med en hundradel.
Börjar Patrik Laines tid i Montreal vara över? Det anser åtminstone tv-experten Dany Dubé efter att Laine återigen stod för en svag insats när Montreal besegrade Nashville med 3–2.
Finlands VM-trupp har kompletterats med ytterligare fyra idrottare. Saara Keskitalo fick den sista häckplatsen och det gör att Reetta Hurske inte får åka till Tokyo.
Åtta dagar har förflutit sedan den senaste mästerskapssegern för Ilona Mononen. I Universiaden vann hon med knapp marginal i sin paradgren.
PersonerVasa Sport var rejält tillbakapressat i flera repriser borta mot KalPa. Målvakten Masi Härkönen storspelade, men han kunde inte rädda laget från den fjärde raka förlusten.
Cristiano Ronaldo finns med i den preliminära truppen till Portugals två avslutande matcher i Nations League. Det uppger en källa inom det portugisiska förbundet till AFP.
Den tredje omgången i handbollens Europacup lottades under tisdagen. För BK-46 väntar nu två matcher mot den serbiska klubben RK Dubo?ica 54.
Artturi Lehkonen toppar den finländska poängligan i NHL. Mycket tack vare Nathan MacKinnon och Martin Necas, men också för att han helt enkelt är en bra målskytt.
Jens Karlsson är huvudtränare för FF Jaro även nästa säsong. Jaro utnyttjar optionen i svenskens kontrakt och han lotsar därmed Jakobstadsklubben i ett år till.
Edmonton Oilers stjärnor med Connor McDavid och Leon Draisaitl hade svårt att få hål på Michal Postava i Detroits mål.
Lauri Markkanen hann bara spela sex minuter i hemmamatchen mot Memphis Grizzlies när olyckan var framme.
Bayern Münchens och engelska landslagets affischnamn Harry Kane har vunnit sin första Ballon d'Or-titel. För Alexia Putellas var priset redan karriärens tredje.
Ishockeyspelaren Rasmus Ristolainen lider av en överkroppsskada och kommer enligt uppgifter inte att spela på två veckor.
Kuosmanen dömdes ha skallat sin motståndare och tappade därefter sin 4–2-ledning och förlorade med 4–9.