ÖstersundsPosten > Nyheter

Tisdag, 3 November, 23:17

ÖstersundsPosten23 jul 25 kl. 14:00

Kliande utslag efter bad i Storsjön

Storsjön
Storsjön · Foto: Wikimedia Commons


Den senaste tidens värmebölja har värmt upp länets sjöar. Med det kommer en objuden gäst: vattenloppor. På miljö och hälso-avdelningen i Östersund har man fått in rapporter om att parasiten kan finnas i Storsjön..
Läs mer på ÖstersundsPosten
Dela artikeln Facebook X LinkedIn E-post

Liknande nyheter

Expressen3 sep 21:09

Sov på hotell – vaknade med blodiga utslag

Hanna Stephenson, 31, vaknade med röda, blodiga utslag över kroppen efter en natt på hotell. – Det var först när jag såg blodet och krypen som jag insåg vad som hade hänt, säger hon till BBC. 

Fördjupa dig

Fler nyheter från ÖstersundsPosten

Stjärnan på plats i Östersund

Rolf Lassgård är en av Östersunds största exporter. På tisdagen var stjärnan på plats på Biostaden för att mingla med gästerna inför smygpremiären av hans nya film Arne goes to space.

De minglade med Lassgård

100-tals samlades för att se smygpremiären av Rolf Lassgårds nya film Arne goes to space. På plats för att mingla fanns huvudrollsinnehavaren själv. Se bilderna från premiären här.