Crusaders utslaget i semifinal – efter stort drama
Vinna eller försvinna. Crusaders förlorade en rysare mot Tyresö och blev utslaget i SM-semifinal.

Sverige är utslaget ur fotbolls-EM efter en högdramatisk kvartsfinal, där England var starkare efter straffläggning..
Läs mer på YLEPersoner, platser och ämnen i nyheten
Vinna eller försvinna. Crusaders förlorade en rysare mot Tyresö och blev utslaget i SM-semifinal.
Förlusten på onsdagen på hemmaplan mot Thorengruppen gör att IBK Luleå är utslaget i semifinal i playoff till allsvenskan herr i innebandy.
Förra årets SM-finalist Brynäs förlorade mot Växjö med 2–1 och är utslaget ut SM-slutspelet efter 1–4 i kvartsfinalserien. – Det är surt, absolut. De är hypereffektiva, säger Brynäs tränare Niklas Gällstedt till TV4.
Fjolårsfinalisten Brynäs har spelat klart för säsongen.Efter en ny förlust i Växjö får laget se sig utslaget ur SM-slutspelet.
Bodö/Glimt pallade inte för trycket. Den norska sensationen är utslaget ur Champions League efter en sanslös kollaps. Sporting Lissabon vände 0–3 till seger efter förlängning.
Fick stryk av League Two-klubb
Pia Sundhage och hennes Schweiz är utslaget ur EM. Det efter två drömmål från Spanien i kvartsfinalen. – Det är bland det värsta jag har sett, säger Viaplays expert Pär Lagerström.
Sverige är ute ur fotbolls-EM efter en jättedramatik mot England. Blågult inledde EM-kvartsfinalen med två snabba mål i första halvlek och ledde med 2-0 i den 79 minuten - men då vaknade England till liv.Efter två mål på…
Sverige är utslaget ur EM. Efter ett sanslöst drama mot England föll man på straffar. – Det är grymt. Brutalt, säger Hanna Marklund i SVT.
Tappade 2–0-ledning • England vidare till semifinal
Taggar
PersonerKuopion Palloseura har öppnat poängkontot i årets Conference League. KuPS-spelarna får vara nöjda krysset mot Gent.
Handbollslandslaget imponerade i EM-kvalstarten mot Nederländerna. De pigga takterna resulterade ändå inte i några poäng.
Lejonen hade tänkt använda säsongsstarten till att fira VM-guldet. I stället sattes veckan på att fundera över en rysk comeback. Resultatet blev en seg premiär.
Motståndare vägrar spela och sponsorer flyr. Två jurister reder ut hur man kan stoppa en rysk VM-comeback i ishockey.
Enligt The Guardian är Kozo Tashima mannen som kan få Europas röster i Fifas ordförandeval. Japanen har meddelat att han ställer upp mot Gianni Infantino.
Efter 23 år i Portugals landslag är det över för Cristiano Ronaldo.
Finlands bästa handbollsspelare har tagit emot utmaningen i Runar IL med öppna armar. Starten i den nya miljön har varit vassare än väntat.
Agenten Dan Milstein bekräftar att Evander Kane fortsätter sin omdebatterade ishockeykarriär i KHL. Han vill till Ryssland, säger agenten i en podcast.
Internationella curlingförbundet lyckades sätta stopp för Ryssland i stora mästerskap. Det här gäller inte juniorer – och om en månad är det JVM i Finland.
Como blev första laget sedan 1970-talet att göra nio bortamål i Europacupen eller Champions League. Allt slutade med en av turneringens allra största segrar.