Sista ”Squid game” slår rekord på Netflix
Succé.Igen. Sista ”Squid game” slår nytt rekord på Netflix.

Trots ett antal nya infallsvinklar och några fina överraskningar: Sista säsongen av ”Squid game” gör inget för att övertala tittaren om att serien varit värt tiden. .
Läs mer på ExpressenPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Succé.Igen. Sista ”Squid game” slår nytt rekord på Netflix.
Den tredje och sista säsongen av den sydkoreanska succéserien ”Squid Game” hade premiär på Netflix i fredags.
Det antikapitalistiska uttrycket har förvandlats till underhållning.
Lika våldsam, lika obehaglig och trogen sin kärna i det svartaste av mänskligt mörker. ”Squid game” som helhet är en fängslande David mot Goliat-historia, och recensenten Elin Thornberg undrar var alla timmar tar vägen.
Amnesty rapporterar att Kim Jong-Uns regim avrättat flera nordkoreanska skolbarn.Deras brott?De tittade på sydkoreanska dramaserier som ”Squid Game”.
”Oldboy”-regissörens hyllade svarta thrillerkomedi innehåller inte en död minut.
Vad skulle du göra om du vann 44 miljoner kronor?För Perla Figuereo, vinnare av hajpade ”Squid Game: The Challenge”, är svaret enkelt:Hälften till brorsan, hus till föräldrarna och bröstoperation till sig själv.
Här är veckans filmer och serier
Den sydkoreanske skådespelaren O Yeong-Su frias från anklagelser om sexuella övergrepp.
Har genomgått en utbildning om sexuellt våld
Taggar
PersonerVem sitter på fetast plånbok – och vem har 0 kronor i inkomst?Så ser ”Förrädarna”-deltagarnas ekonomi ut – och hon tjänar överlägset bäst!
Filmstjärnan Jennifer Lawrence har kommenterat sin bröstoperation.– Jag vill bara vara en sexig mamma, säger Lawrence till The Cut.Oscarsvinnaren säger att hon ”vill se ut som en kvinna som har allt under kontroll”.
Joakim Lundell har levt som Stephanie en tid.Youtubern avslöjar nu att han har haft sex flera gånger som sitt alter ego.– Hon får mig hela tiden att känna mig bekväm, säger han.
Russell Brand, som står åtalad för flera våldtäkter och sexuella övergrepp, har i dag förhörts i rätten och säger att anklagelserna haft en ”förödande inverkan” på hans liv.
Anna Bennich hoppar av ”Gift vid första ögonkastet – XL”, skriver Dagens Nyheter.Experten har tidigare kritiserat SVT-programmet och kallat uttalanden för ”djupt problematiskt”.– Jag tycker det har varit clickbait och in…
Den tv-profil som anklagat sin make för grov misshandel har nu ansökt om skilsmässa från honom.Maken är häktad och i väntan på rättegång.
Petter och Ken Ring har haft en infekterad konflikt i många år.Nu berättar Petter om vändningen – och varför han valde att gå vidare. – Jag har bara bra saker att säga, säger han i ”Nemo möter en vän”.
Det är tio år sedan Joakim Berg senast gjorde en längre tv-intervju. I helgens ”Babel” i SVT berättar han om sina sololåtar – och varför Kent slutade att ge intervjuer.
Polisrazzian väckte den svenska influencern.Nu ska hon sitta i fängelse – för det som låg gömt i skafferiet.
36 länder tävlar i nästa års Eurovision Song Contest, meddelar EBU. Kanada deltar för första gången – men flera länder bojkottar också tävlingen.