Wilma Murto utvidgar sitt tränarteam – stortävlingsresenären Tommi Holttinen ska få ordning på Europamästarens teknik
Wilma Murto siktar igen på att bli en av världens bästa stavhoppare. Det ska hon höra med Tommi Holttinen vid sin sida.

Som bäst rehabiliterar Wilma Murto ett trasigt knä och hoppas kunna delta i VM i september. För att återfinna formen plockar hon in en ny person i tränarteamet: överraskningnamnet Tero Pitkämäki..
Läs mer på YLEPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Wilma Murto siktar igen på att bli en av världens bästa stavhoppare. Det ska hon höra med Tommi Holttinen vid sin sida.
Stavhopparen Wilma Murto har gift sig. Hon avslöjade nyheten på sitt Instagram-konto i tisdags.
Damlejonens OS tog slut redan i kvartsfinalen efter bara en seger på fem matcher. Nu meddelar förbundet att man utnyttjar tränaren Tero Lehteräs option.
Världsmästaren Molly Caudery hyllade Wilma Murto efter VM-finalen. Britten har själv kämpat sig tillbaka från svåra skador.
Wilma Murto klarade 4,55 i damernas stavhopp vid inomhus-VM i friidrott och slutade på elfte plats. 4,70 blev till sist för mycket för 27-åringen.
Finland skickar en trupp bestående av åtta idrottare till inomhus-VM nästa vecka. I dag fick bland annat Wilma Murto grönt ljus för mästerskapet.
Wilma Murto var med för första gången på fem år och vann sitt tredje guld i inomhus-FM. Emilia Kangas fortsatte sin utmärkta form i kulringen.
Noll av tre. Ingen av de finländska stavdamerna lyckades tänja sig i kvalet. Finaldrömmen grusades för såväl Elina Lampela, Saga Andersson som Wilma Murto.
VM i friidrott står runt hörnet och kvalet i damernas stav drar i gång på måndag. Wilma Murto anländer till tävlingarna med en svagare uppladdning i ryggen.
Efter en paus på nästan ett år är Finlands stavstjärna Wilma Murto tillbaka på tävlingstagen. Hon är det överlägset intressantaste namnet under kvällens GP-tävlingar i Uleåborg.
PersonerLejonen vann sin andra match i EHT-turneringen i Helsingfors med nöd och näppe. Efter en sen tjeckisk kvittering avgjordes matchen efter straffar.
Finland saknade en handfull starka spelare och gjorde vad man kunde mot starka Kroatien.
Nu tävlar ishockeydamerna på lika villkor – men är alla redo för det? Då Damlejonen och Tre Kronor Dam ställs mot varandra hoppas finländarna på tuffa tag.
Inför WTA-slutspelet i tennis brukar världens bästa spelare samlas på ett gemensamt foto. Men inte i år. Ukrainska stjärnan Elina Svitolina uppges ha vägrat.
Fyra av spelarna är finländare, två kommer från Sverige. Guldjagande HJK och Inter är representerade, men också lag från nedre halvan. Här är stjärnelvan 2026.
Anaheim Ducks gör mål i en takt som inte setts i NHL på 35 år. Men laget behöver en målvakt som håller tätt bakåt också. Mot Calgary var den mannen Ville Husso.
På tok för mycket slarv, men mot Danmark kommer man undan med sådant, skriver Yle Sportens Mattias Simonsen efter Finlands VM-premiär.
Trots tidigare övervägande att dra sig ur värdskapet, säkerställer Tyskland nu att man fortfarande vill stå värd för ishockey-VM.
Finland gjorde jobbet och vann över bottentippade värdarna Danmark i VM-premiären – men det förstörde inte den muntra stämningen i en välfylld Herninghall.
I Pargas inkasserade gästande BK-46 sin första seger för säsongen då laget vann på bortaplan med 22–20.