56-åring ny ägare till hus i Degerfors – 450 000 kronor blev priset
Fastigheten på Källstigen 1 i Degerfors har fått en ny ägare.

Försäljningen av fastigheten på adressen Sörmlandsgatan 18 i Degerfors är nu klar..
Läs mer på Nya Wermlands TidningenPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
Fastigheten på Källstigen 1 i Degerfors har fått en ny ägare.
Erik Torsten Oliwer Frodo Molin, 23, är ny ägare av huset på adressen Sörmlandsgatan 2 i Degerfors.
Tomas Henry Häll, 54 år, boende på Arngärdesgatan i Degerfors har tagit över fastigheten på adressen Västra Långgatan 31 i Degerfors från John Emil Erik Pistol.
1 750 000 kronor fick Anna Sofia Conda Haglund, 54, från Enskede ge för huset på Frösthults-Brunnby 5 i Fjärdhundra.
Göran Tomas Johansson, 50 år, från Degerfors, är ny ägare till tomten Solberga 2:29 i Degerfors kommun.
Nu är det klart att Eva Susanne Lingårdh, 64 år, från Örebro är ny ägare av huset på Klippan 524 i Degerfors.
Nu är det klart vem som köpt tomtmarken på Lervik 642 i Degerfors av Maurizio Russo De Cerame.
Fredrik Irebäck, 28 år, boende på Skolgatan i Degerfors är ny ägare till fastigheten på Västra Långgatan 32 i Degerfors.
Gina Maria och Bo Ingmar Hallberg, båda 59 år, från Degerfors, är nya ägare till bostadsmarker i Degerfors kommun.
3 750 000 kronor fick Bodil Hus Sex AB ge för huset på adressen Travbanevägen 70 i Lindö, Norrköping.
Taggar
PersonerTurerna kring ett nytt kassasystem blev en dyr historia för restaurangen Pitcher's i Karlstad. De blir skyldiga att betala närmare en miljon kronor efter havererande kassor.
Mallbackens IF skrotade sin elitsatsning och började den gångna säsongen om i division 2. Det blev till slut en femteplats. Nu har den gamla storklubben gjort klart med ny huvudtränare.
Färjestads trupp har så här långt varit SHL:s överlägset starkaste. Nu förstärker man den ytterligare.
En äldre kvinna i Södra Värmland skrev att muslimer är ”äckelfolk” och somalier är ”hemskt elaka” på Facebook. Nu åtalas hon för hets mot folkgrupp. – Jag är för gammal för att vara hatisk, säger hon i förhör.
Karlstad Muay Thai har erövrat ett nytt mästarbälte. Detta när värmländske Faris Lukovic besegrade Zvonimir Kralj i en titelmatch i Muay Thai For Lifes supertungviktsklass.
En större vattenläcka har uppstått i Arvika. Under eftermiddagen grävs det för att lokalisera läckan och komma i gång med reparationsarbetet.
Patrik Werner har anmälts till SvFF:s disciplinnämnd. Detta sedan Degerfors sportchef varit framme hos domaren och fått rött kort efter slutsignalen mot Djurgården.
Influensasäsongen är här. Redan innan vaccinationsperioden börjar på måndagen har flera insjuknat. – Säsongen började tidigare i år och det är en aggressiv influensa som man kan bli allvarligt sjuk av, säger smittskydds…