02 oktober 13.13, Kontroll person/fordon, Botkyrka
Polis kontrollerar kvinna som är i en rondell i Fittja.

En lastbil som färdas på E4 invid trafikplats Hallunda vinglar väldigt mycket mellan körbanorna..
Läs mer på PolisenPersoner, platser och ämnen i nyheten
Polis kontrollerar kvinna som är i en rondell i Fittja.
Kontroll av fordon
Det är stopp i trafiken på E 4 i södergående riktning i höjd med trafikplats Hallunda, Botkyrka kommun.
De blir Botkyrka kommuns nya kommunalråd de närmaste fyra åren.
Botkyrka kommun menar att trygghetskänslan har blivit bättre under de senaste fem åren, baserat på polisens undersökning.
Nya majoritetsstyret i Botkyrka har förhandlat vem som får vilka poster i kommunstyrelsen och andra nämnder. Samtidigt föreslår de sänka arvodesnivåerna för heltidspolitiker.
En person har blivit påkörd av en bil vid ett vägbygge i Botkyrka söder om Stockholm.
En förare skadas allvarligt i samband med en olycka i en racehall i Botkyrka.
En villa i Botkyrka började brinna tidigt på lördagmorgonen. Räddningstjänsten misstänker att en brandfarlig vätska kastats in genom ett fönster.
Under natten till tisdagen knivskadades en kille i övre tonåren i Botkyrka och flögs med ambulanshelikopter till sjukhus. Senare kom också uppgifter om att en tonårsflicka skadats i samma område – men flytt.
Taggar
PersonerStillastående bil, Inre Ringvägen.
E12 Tegslund, en bilist har kört av vägen och voltat
Efter klockan 22:00 finns ingen presstalesperson i tjänst. Frågor från media besvaras av vakthavande befäl i mån av tid.
Polisen utreder ett misstänkt grovt brott.
Singelolycka, Böda.
Bil körde sönder stängsel till kohage.
Man misshandlad utanför nattklubb.
Brand i en personbil, Kungshall.
Det brinner i en container, Östra Storgatan.
Singelolycka på parkering, Höllviken.