Porrsajter granskas – brister i ålderskontroll
EU-kommissionen drar igång en formell undersökning av en rad stora porrsajter på nätet, efter misstankar om att de inte uppfyller kraven i EU:s digitala tjänstelag (DSA).

EU-kommissionen drar igång en formell undersökning av en rad stora porrsajter på nätet, efter misstankar om att de inte uppfyller kraven i EU:s digitala tjänstelag (DSA)..
Läs mer på SydsvenskanPersoner, platser och ämnen i nyheten
Läs mer om
EU-kommissionen drar igång en formell undersökning av en rad stora porrsajter på nätet, efter misstankar om att de inte uppfyller kraven i EU:s digitala tjänstelag (DSA).
Har porrsajten Pornhub tillräckliga ålderskontroller? En brittisk myndighet öppnar nu en granskning.
BRYSSEL. EU:s app för ålderskontroll på nätet kan laddas ner inom ett par veckor. Den blir troligtvis obligatorisk för porrsajter så småningom. DN:s Sigrid Melchior svarar på fem frågor om den nya appen.
Misstankar om bristande ålderskontroll och droghandel får EU-kommissionen att granska Snapchat. Donald Trump sätter sin signatur på dollarsedeln, och en fredsduva med en skugga formad som ett stridsflygplan vinner design…
Misstankar om dålig ålderskontroll och försäljning av droger och alkohol får EU-kommissionen att börja utreda Snapchat. Samtidigt hotas fyra stora porrsajter med böter.
EU-kommissionen drar igång en formell undersökning av en rad stora porrsajter på nätet, efter misstankar om att de inte uppfyller kraven i EU:s digitala tjänstelag (DSA).
Det finns många livsfarliga risker för de som jobbar inom byggbranschen. Samtidigt finns det stora brister i arbetsmiljöarbetet. Nu ska två av riskerna granskas på ett stort antal arbetsplatser.
Fackförbundet Byggnads anser att det finns brister i arbetsgivarnas förebyggande arbete. Över 1 200 byggarbetsplatser ska nu granskas i veckan och ett 40-tal av dem finns i Jönköpingsområdet.
Enligt boende har kameraövervakningen av återvinningen inte upphört. Nu granskas bostadsrättsföreningen på nytt av Integritetsskyddsmyndigheten.
Dödsolyckan på väg 25 kräver att hela säkerhetskedjan granskas, skriver Nils Taghinejad Said Abad, Stjärnpartiet.
PersonerApple gör en helomvändning och lanserar en datormodell med…
Skåne är i akut behov av mer elproduktion. Men risken finns…
Detta efter att gasnätsföretagen under en rad år haft hög…
Oktober blir dyraste månaden hittills i år.
De senaste årens inflationslyft har pressat många hushåll,…
Men kronprinsessan Victorias 50-årsfirande är säkrat.
Försäljningen halverades.
Snabbtågen Malmö-Stockholm är inte längre så snabba.
Vinsten före skatt landade på 3 050 miljoner kronor.