Bilist och cyklist i kollision – bilisten fick böter
En trafikolycka inträffade på tisdagseftermiddagen på Lasarettsgatan i Linköping. En bilist och en cyklist var inblandade.
Räddningstjänsten larmades om en trafikolycka på måndagsmorgonen. Det visade sig att en cyklist och bilist hade kolliderat..
Läs mer på Vestmanlands Läns Tidning
En trafikolycka inträffade på tisdagseftermiddagen på Lasarettsgatan i Linköping. En bilist och en cyklist var inblandade.
En kollision i en korsning ledde till att en person fick föras till sjukhus under tisdagen.
En cyklist och en bilist har kolliderat i korsningen Järgersrovägen och Poppelgatan i Malmö.
En cyklist och en bilist har kolliderat i korsningen Järgersrovägen och Poppelgatan i Malmö.
Efter en kollision mellan en cyklist och en personbil på fredagseftermiddagen fördes en person till sjukhus.
En cyklist har blivit påkörd av en bilist i Hornstull på Södermalm i Stockholm vid 20.20-tiden.
En bilist körde på en cyklist i centrala Karlstad sent under tisdagskvällen. Bilisten är gripen.
En bilist körde på en cyklist vid lunchtid i centrala Kristinehamn. Bilföraren misstänks för vållande till kroppsskada.
En bilist och en cyklist är inblandade i en olycka i centrala Kristinehamn. Polis är på plats för att utreda vad som hänt.
Torsdagen: Krock mellan cyklist och bilist. Fredagen: Krock mellan cyklist och bilist. I morse inträffade en andra nästan lika dan olycka vid Östra Drottningdrottninggatan i Kumla.
Taggar
PersonerKFUM i Västerås tvingas lägga sommarverksamheten för barn på is på obestämd tid. ”Det känns både tufft och tråkigt”, säger Carolina Morberg, ordförande i föreningen.
Två höghastighetståg har kolliderat i Spanien. Det ena tåget har spårat ur och enligt de första spanska medieuppgifterna har människor kommit till skada.
Prins Ali, ordförande för Jordaniens fotbollsförbund, har kritiserat Fifa-ordföranden Gianni Infantino. För det kan han komma att straffas – Asiens fotbollsförbund har startat en utredning mot prinsen.
Ett av allt att döma omfattande växelfel har under onsdagen drabbat järnvägslinjen Örebro C-Arboga i båda riktningar.
Vinnarna i det israeliska valet ser ut att bli de arabiska partierna, medan de högerextrema står som förlorare. Vem som tar makten är dock en fråga som hänger i luften dagen efter landets ”ödesval”.