Liknande nyheter
Donald Trumps personliga popularitetssiffror dalar och det ser ut som att Republikanerna kommer att förlora i mellanårsvalet. Men en svag Trump är inte nödvändigtvis mindre farlig.
Det finns en konstant i svensk politik de senaste 12 åren: de tre rödgröna partierna når inte högre än till 43 procent – vill de ha makt måste de klara av att kompromissa högerut.
Moderaterna har en styrkeposition – men hur använder man den bäst? De alternativ M-ledningen ser framför sig är ohyggligt fantasilösa.
Tänkte Jimmie Åkesson lyfta eller sänka Liberalerna med sitt ultimatum? Det är svårt att säga, och spelar egentligen mindre roll. Mest av allt var det en maktdemonstration.
Socialdemokraternas ras och Liberalernas hopp fick Moderaterna att jubla. Men något annat syntes också i veckans opinionsundersökningar.
Tidöpartierna sa att det skulle vara billigt, enkelt och gå snabbt att få till nya reaktorer, men det visade sig vara precis tvärtom. Kanske har Ebba Busch lärt sig något av det – men ska det bli någon ny kärnkraft måste…
Ebba Busch har insett att ett liv inlåst i Tidöborgen inte är någon höjdare vid en valförlust. Men Ulf Kristersson behöver kylas av innan det kan bli allvar.
David Cameron hade en plan: i valet 2015 skulle han konsolidera den brittiska högern och kväsa populismen genom att lova en folkomröstning om brexit. Han vann tidernas pyrrhusseger.
Moderaterna har inte hamnat här på grund av otur och tillfälligheter – utan partistrategernas noggrant smidda planer.
Har Tidöpartierna redan gett upp? Ja, det måste man faktiskt fråga sig efter den senaste veckan.