Regeringen > Nyheter
Regeringen har beslutat om ytterligare militärt stöd till Ukraina
Regeringen har under mars och april fattat beslut om ytterligare militärt stöd till Ukraina, utöver det stöd som tidigare beslutats av riksdagen och regeringen..
Läs mer på Regeringen
Läs mer om:
Ukraina
Dela artikeln
delningar på Facebook.Liknande nyheter
Taggar: Regeringenhar , beslutatom , ytterligare, militärt, stödtill , Ukraina
Fler nyheter från Regeringen
Utökat informationsutbyte
Förbud mot vinstuttag, stopp för nya religiösa friskolor och nationellt skolval för att återta den demokratiska kontrollen över skolan
Varje barn ska ges bästa möjliga förutsättningar inför vuxenlivet. Men dagens system är riggat för vinstjakt, glädjebetyg och stök. Statsminister Magdalena Andersson presenterade idag tre kraftfulla åtgärder för att återta den demokratiska kontrollen över skolan: förbud mot nyetablering av religiösa fristående skolor, nationellt skolval och steg mot ett förbud mot vinstuttag i skolan..
En skola utan vinstintresse
En särskild utredare ska lämna förslag på en reglering som säkerställer att de skattemedel som avsätts för skolan används till det medlen är avsedda för, dvs. att finansiera driften av dessa verksamheter. Förslagen ska syfta till att öka kvaliteten och likvärdigheten i skolväsendet..
Uppdrag om ett gemensamt skolvalssystem
Regeringen ger Statens skolverk uppdrag enligt nedan..
Landsbygdsministern och näringsministern besöker Rätans camping i Jämtland
Måndag den 4 juli reser näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson och landsbygdsminister Anna-Caren Sätherberg till Rätan i Jämtland för ett verksamhetsbesök på Rätans camping..
Jeanette Gustafsdotter inviger Almedalsveckan
Kulturminister Jeanette Gustafsdotter inviger Almedalsveckan 2022 i Visby, söndag den 3 juli..
En översyn av beredskapen i arbetslivet
En särskild utredare ska föreslå en justerad arbetsrättslig beredskapslagstiftning, analysera behovet av anpassningar av arbetsmiljö- och arbetstidsregleringen samt ta ställning till skriftlighetskravet i medbestämmandelagen..
Regeringen tillsätter en utredning för att stärka beredskapen i arbetslivet
Sedan den nu gällande beredskapslagen utformades på 1980-talet har arbetsrätten och totalförsvaret genomgått stora förändringar. Regeringen tillsätter därför en utredning med uppdrag att se över hur väl den arbetsrättsliga beredskapsregleringen och bestämmelser i arbetslivet fyller sin funktion att stärka totalförsvaret..
Anders Ygeman reser till Almedalen
Integrations- och migrationsminister Anders Ygeman besöker Almedalsveckan 3–5 juli för att delta i seminarier och samtal om bland annat migrationsfrågor och idrott..
Ardalan Shekarabi till Almedalen
Söndag den 3 juli till onsdag den 6 juli deltar socialförsäkringsminister Ardalan Shekarabi i Almedalsveckan..
Liknande Nyheter
Prenumerera på nyheter (RSS)
RSS är ett enklare sätt att följa nyheterna. Nyheterna laddas automatiskt ner till din nyhetsläsare och du behöver inte gå in på Pressen.se.
Du får gärna publicera eller länka till RSS-flödet på din blogg eller hemsida.
Senaste Nyheter
- Bada med barnen för att sätta simkunnigheten
- Gustav Olsson och Melker Paulsson målskyttar när Eds FF 2 förlorade
- Nioåringens förälder: Funnit styrka i att han lyckades fly skåpbilen
- Profilens hektiska år – med nytt företag
- Tomas Bagdonas fyramålskytt i Bräcke 2:s seger mot Sveg 2
- Hemmastjärnan snabbast i sista loppet: ”Alltid skitkul här”
- Hyllningen efter nya guldet: "Suveränt arrangemang"
- Camilla, 46, kördes ihjäl – makens ilska mot domen
- Energin är för viktig för politisk taktik
- Förlust för Karlstad Fotboll hemma mot Älvsjö AIK
Ekonominyheter
- Västvärldens mäktigaste bankman oroad över ekonomin
- S vill förbjuda skolor att ta ut vinst
- Regeringen föreslår vinststopp för friskolor
- Gardells fastighetsoro: ”Liknar krisen i början av 90-talet”
- Politiker covidpositiv – träffade Xi Jinping
- Magdalena Andersson vill ge rika en ”möjlighet att bidra lite mer” till upprustningen
- På plats i Visby för Almedalsveckan 2022
- AMED ETF ledande ESG-företag i Eurozonen
- Gardell: Techbolag drivs med ”urkorkad strategi”
- Nu får spararna lite ränta igen