GlobeNewswire > Ekonomi
Styrelsen i Anoto Group beslutar om riktad nyemission och kallar till extra bolagsstämma med förslag om godkännande av den riktade nyemissionen
Stockholm, 20 januari 2021 – Den 29 december 2020 offentliggjorde Anoto Group AB (”Anoto” eller ”Bolaget”) att Bolaget kommit överens med Rothesay Limited (”Rothesay”), en internationell investerare verksam på den svenska marknaden, om att genomföra en riktad nyemission om 9 000 000 stamaktier till Rothesay samt att styrelsen för Anoto vid senare tillfälle skulle kalla till extra bolagsstämma för godkännande av ytterligare en riktad nyemission till Rothesay om 21 000 000 stamaktier.
Mot denna bakgrund har styrelsen i Anoto beslutat om att genomföra en riktad nyemission av
21 000 000 stamaktier till en teckningskurs om 0,90 SEK per aktie samt att kalla till extra bolagsstämma den 15 februari 2021. Styrelsen föreslår att extra bolagsstämman godkänner
Läs mer på GlobeNewswire
Läs mer om:
Anoto Group, Anoto Group AB, Bolaget, Rothesay Limited, Rothesay, Anoto, SEK, Bolagets, KAIT, KAIT@HOME, Sydkorea, Mexiko, Haglund, Staff, Group AB, Stockholm, EU, CET, Anoto Group Anoto, Forms, OEM, Knowledge AI, AI, NASDAQ Stockholms Small Cap, ANOT, Pr_rights_issue_21
Dela artikeln
delningar på Facebook.Liknande nyheter
Taggar: Styrelseni , Anoto, Group, beslutarom , riktad, nyemissionoch , kallar till extra bolagsstämma med förslag om godkännande av den riktade nyemissionen
Anoto Group expanderar i USA
Anoto Group satsar på expansion på den amerikanska marknaden, och köper 25 procent av bolaget we-inspire. Det framgår av ett pressmeddelande..
Anoto Group expanderar i USA
Anoto Group satsar på expansion på den amerikanska marknaden, och köper 25 procent av bolaget we-inspire. Det framgår av ett pressmeddelande..
Anoto Group tar order på 50.000 digitala pennor
Anoto Group har fått en order på 50.000 digitala pennor från det sydkoreanska förlaget Pen Generations..
Anoto Group: "Därför sålde vi inte"
Det blev ingen försäljning av Anoto Groups pappersbaserade Business Solutions. I stället konsolideras all pappersbaserad formulärverksamhet inom Business Solution till en separat affärsenhet som kallas Anoto Enterprise Solutions..
Solid Technologies ökar till 13,3 procent i Anoto Group
Solid Technologies har ökat till 13,3 procent av kapital och röster i Anoto.Det framgår av ett flaggningsmeddelande..
Rasta Group beslutar om extra utdelning
Aktieägarna i Rasta Group har den 10 oktober 2014 hållit extra bolagsstämma i Göteborg. En majoritet på stämman beslöt att bolaget skall byta handelsplats från Nasdaq OMX First North till den Alternativa Aktiemarknaden..
Ngage Group beslutar om riktad emission
Ngage Group har beslutat om en riktad nyemission av 9.820.000 aktier till en teckningskurs om 0:25 kronor per aktie vilket motsvarade en….
Venue Retail Group beslutar om riktad nyemission till butikschefer, anställda vid huvudkontoret och övriga nyckelpersoner
STOCKHOLM (5 augusti 2020) – I enlighet med vad som meddelades i ett pressmeddelande den 16 juli 2020 har Venue Retail Group AB (”VRG”.
Nyemission i Anoto
Styrelsen för teknikföretaget Anoto Group har fattat beslut om att genomföra en nyemission av aktier om cirka 95 miljoner kronor med företrädesrätt för bolagets befintliga aktieägare..
Styrelseledamot lämnar Anoto
Styrelseledamoten Erik Tronbøl har på egen begäran valt att avgå ur styrelsen i Anoto Group..
Styrelseledamot i Anoto avgår
Styrelseledamoten Erik Tronbøl har på egen begäran valt att avgå ur styrelsen i Anoto Group AB. .
Liknande Nyheter
- Anoto Group expanderar i USA
- Anoto Group expanderar i USA
- Anoto Group tar order på 50.000 digitala pennor
- Anoto Group: "Därför sålde vi inte"
- Solid Technologies ökar till 13,3 procent i Anoto Group
- Fler..
Bilder
Prenumerera på nyheter (RSS)
RSS är ett enklare sätt att följa nyheterna. Nyheterna laddas automatiskt ner till din nyhetsläsare och du behöver inte gå in på Pressen.se.
Du får gärna publicera eller länka till RSS-flödet på din blogg eller hemsida.
Senaste Ekonomi
- Exxon Mobil räknar med jättebesparingar
- Storbritanniens regering spår att BNP stiger med 4 procent i år
- Något mindre lönepaket för SKF:s vd under 2020
- Fordonsrally på Europabörserna
- Kritikstorm efter slopat Viaplay-abonnemang: ”Förstår reaktionerna men drabbar få”
- Philip Westman om vad som är intressant med stympade gosedjur
- Önskelista från 21 hållbarhetschefer: Detta måste marknadsförare bli bättre på
- Volvo Cars systerbil väljer FLB Europa
- Båda åtalade i Falcon Funds-målet döms till fängelse
- Båda åtalade döms till långa fängelsestraff i Falcon Funds-målet
Senaste nyheterna
- Årskrönika 2020 – katastrofåret
- Återvänder till IFK Göteborg i sommar
- Lovisa Herold: Därför får Tysklands underrättelsetjänst bevaka det högernationalistiska partiet AFD
- Funcke: Fel med förundersökning mot Busch
- Funcke: Fel med förundersökning mot Busch
- Därför har det lossnat för Örebrokusken: ”Känner mig mer accepterad”
- Nya bekräftade coronafall i Hultsfred
- Dolly Parton vaccinerad – sjöng ny version av ”Jolene”
- Söner får sänkta straff efter hedersmordet
- Här förbereds flytten av målet– KEA håller i trådarna: ”Även kommande år kommer målet att vara här”